Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minulou neděli jsem demonstrovala

18. 9. 2019

Kateřina Orlová

demonstrace-letna-2019.jpg

Vyjádřit se k politické a společenské situaci v naší zemi, na to mi už dlouho chybí slova, nad tím mi zůstává rozum stát, zírám v němém úžasu na to, co se děje, velmi mne to trápí.
   Organizátoři třeboňských protestů vypravili autobus, který odvezl v neděli 23. června na Letenskou pláň do Prahy občany z Jindřichova Hradce, Třeboně, Lomnice a Veselí. Naposledy jsem na velkém shromáždění lidí na Letné byla před mnoha a mnoha lety na povinném prvomájovém průvodu na vysoké škole. A právě proto, že si to pamatuju, že si pamatuju minulost prožitou v socialismu, a taky proto, že myslím na budoucnost a nežiju jen přítomností, nemůžu souhlasit s vývojem posledních let.
   Je báječné, že senioři se dopravují hromadnou dopravou za půl darma, že studenti včetně mé dcery cestují za hubičku (z Prahy do Brna to dělá 26 korun), ale trestuhodné je, že titíž senioři se budou v době, až nebudou moci sami cestovat, potýkat s nedostatečnou péčí od státu, protože na tu se už prostě nedostává. Trestuhodné je, že děti a děti dětí okrádáme svými dluhy. Tedy že stát okrádá mladou generaci a všechny budoucí generace svými dluhy. Je podivné, že se peníze hledají, o tom jsem v žádné ekonomické teorii nečetla a v praxi to může znamenat zase jen dluhy a nevhodné rozdělování. Smutné až k pláči je, že předseda vlády se nehodlá zabývat věcmi, které budou za 30 let (prohlášení na evropském jednání o emisích)! Děsivé a smutné je, že… Je toho moc a všichni o všech těch starostech, které se neřeší nebo naopak přidělávají (příklon k východu s jeho přehlížením důstojnosti individuálního člověka, velkozemědělství, trestní stíhání v nejvyšších patrech politiky atd. atd.), dobře víme z médií.
   Demonstrace byla klidná a důstojná, setkání lidí bylo příjemné a obohacující. Jsem velmi vděčná a děkuji mladým lidem, kteří křísí občanskou společnost. Velice děkuji také organizátorům z Třeboně a panu řidiči, že jsem se na tohle setkání pohodlně dostala.