Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké jste měli léto? A co jste četli?

16. 10. 2019

Lumír Šarman, 18. září 2019

Po celkem dlouhé odmlce jsem se dostal do stavu, kdy mám alespoň minimální inspiraci k tomu, abych napsal pár řádků a jen tak nerecykloval to, co kolem nás létá z různých zdrojů.
Pokud by to někoho zajímalo, léto jsem prožil hodně aktivně, kromě podpory naší zmrzlinárny a stánku na Slověnickém mlýně, jsem stihnul přejít pěšky Šumavu a přečíst pár knih. Dvě z nich bych vám teď rád doporučil.

 

Evžen Boček – Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

Jestli hledáte knížku, u které se zasmějete, pak je poslední díl Aristokratky tip právě pro Vás. Autor pracuje dlouhou dobu jako kastelán na zámku v Milotících, který se nachází mezi Velkými Pavlovicemi a Uherským Hradištěm na jihovýchodní Moravě. Jeho první román se jmenoval Deník kastelána a obsahovala lehce mysteriózní popis práce správce zámku. V roce 2012 přišla Poslední aristokratka – rozverný příběh poslední dědičky šlechtického rodu Kostků z Kostky Marie, nad kterou visí děsivá kletba. Kniha byla natolik úspěšná, že autor postupně připsal Aristokratku ve varu a následně na koni. Posledním dílem je pak Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Doporučuji vám ji pro podzimní chvíle, kdy si budete potřebovat zlepšit náladu.


Hans Rosling – Faktomluva

„Kam se ten svět řítí…“ – tuhle větu v různých obměnách slyšíme docela často. Hlavně od starších mužů a žen. Lidé mají faktomluva.jpgsklon vnímat svět kolem sebe dramatičtěji, než jaký ve skutečnosti je. Média, pokud chtějí přežít, potřebují vydělávat, a to nejde jinak, než aby balila všechny zprávy do toho správně dramatického papíru. Znáte to: pustíte si televizní noviny na komerční stanici a v prvních minutách dostanete porci násilí nebo závažné dopravní nehody. Na závěr přijde něco na usmířenou – zachráněné zvířátko nebo člověk. A ono vás to v podstatě baví. Má to šťávu. Schválně si tipněte, jakých novin se u nás každý den přečte nejvíc. Pokud tipujete bulvár – u nás především Blesk, tipujete správně.
    Hans Rosling (1948-2017) byl švédský lékař, statistik a vědec. Pracoval mimo jiné jako poradce Světové zdravotnické organizace a UNICEFu. Během své kariéry se setkával s tím, že i význační lidé nosili v hlavách značně zkreslený obraz věcí kolem nás. Rozhodl se proto napsat knihu, která upozorní čtenáře na nejčastější chyby, které všichni děláme, když zpracováváme informace o světě. Výsledkem je poutavá publikace s mnoha snadno uchopitelnými grafy a obrázky, která vás mnohokrát donutí přehodnotit to, co jste si dosud mysleli. Po přečtení knihy Faktomluva, si oddechnete – s tímhle světem není zdaleka všechno špatně. I když mnoho věcí špatně je, zároveň se za posledních sto let výrazně zlepšilo. Vřele doporučuji.