Jdi na obsah Jdi na menu
 


Místní pohled na výsledky 2. kola prezidentské volby

13. 2. 2018

Lumír Šarman, 28. ledna 2018

Je dohlasováno a prezidentem České republiky se stal Miloš Zeman. Získal 51,36 % odevzdaných hlasů a svého vyzyvatele, Jiřího Drahoše, porazil o 152.184 hlasů. Sláva vítězi, čest poraženému, respekt jim oběma.
   Volební účast v druhém kole se celostátně zvýšila a dosáhla rekordní výše 66,6 %. Je zajímavé, že číslo 666 zmiňuje Bible jako „číslo šelmy“ (kniha Zjevení sv. Jana, Nový zákon) a dává ho do souvislosti s příchodem Antikrista (odpůrce Boha a Ježíše Krista). Jako ukázku relativnosti faktů dodejme, že nezaokrouhlená, a tedy přesně spočítaná volební účast je 66,5989 %, takže si všichni můžeme po předchozím vyděšení zase rychle oddechnout.
   Podívejme se na výsledky voleb v Lomnici a okolních obcích – přehled níže. Na všech zmiňovaných místech vzrostla volební účast. Relativně nejvíce v Kleci. Miloši Zemanovi se podařilo zmobilizovat své podporovatele na venkově. Přišli i ti, co to v prvním kole nepovažovali za zásadní. Část voličů Michala Horáčka a dalších vyzyvatelů přešla do druhého tábora a volila teď stávajícího prezidenta. Voliči většinově, byť těsně zvolili radši zdaleka ne skvělou jistotu v prezidentovi, kterého už znají a odhadnou tak snáze, jak se do budoucna zachová. Těsná nadpoloviční většina nehledala změnu a naději ve větším posunu k otevřenému vnímání světa a přerušení politické linie z listopadu 1989.
   Velmi zajímavý je pohled na celkové výsledky níže zmíněných obcí. Celkově v nich totiž nevyhrál Miloš Zeman, ale Jiří Drahoš. Ten totiž získal 3680 hlasů (51,95 %) a porazil Miloše Zemana o 277 hlasů (což jsou třeba všichni příchozí voliči z Klece, Záblatí i Smržova dohromady, bez ohledu na to, koho z kandidátů volili).
   Hodně se mluví o rozdělní společnosti na dva tábory. Považuji tuhle debatu za trochu umělou. Dva tábory vyplývají z toho, že se volí dva kandidáti a lidé se nakonec musí rozhodnout pro jednoho z nich. Názor na to, kdo má stát v čele je svobodným právem každého z nás a tohle rozhodnutí by nás nemělo vzdalovat víc, než je nezbytně třeba. Ve většině ostatních věcí se totiž pravděpodobně dobře shodneme.
   Jiné dva tábory ale vznikly už dávno a příkop mezi nimi se prohlubuje. Vnímání stárnoucího venkova a mládnoucích měst, kam se stěhuje stále více lidí se stále více, krok za krokem vzdaluje. Trend je jasný. Hlas měst bude sílit, hlas venkova slábnout. Politici typu Miloše Zemana to za pár let budou mít o hodně těžší než dnes.


vysledky-2-kolo-prez-voleb-2018.jpg