Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další období už ne, pane prezidente

28. 1. 2018

Lumír Šarman, 6. listopadu 2017
Prezident Zeman by měl vzdát volby na příští období, jinak mu hrozí, že vymaže většinu z pozitivní reputace, kterou si v devadesátých letech nejenom u svých příznivců získal.
   V poslední době mi dělá starost prezidentovo vystupování na veřejné scéně. I presidential_standard_of_the_czech_republic.svg.pngkdyž s ním v mnoha věcech nesouhlasím, pořád je to prezident této republiky. To, jak Miloš Zeman působí v posledních týdnech, připomíná člověka na odchodu. Velmi nemocného, slabého, bez schopnosti udržet se na vlastních nohou, s prázdným výrazem v očích. Nepřejde delší vzdálenost, všude ho někdo podpírá, nemůže stát, a tak se vymýšlí, jak a kde umístit vhodnou podporu nebo křeslo. Proto mě udivilo, když se rozhodl znovu kandidovat. Předpokládá, že se jeho zdraví zlepší? Že vydrží dalších 5 let náročné funkce? Je si jistý tím, že tak, jak jde dolů jeho zdravotní stav, nepůjde dolů i kvalita s jakou se bude věnovat svému úřadu?
   Vypadá to, že nejbližší okolí pana prezidenta před časem přesvědčilo, aby znovu kandidoval. Konec konců někteří z jeho podřízených si asi jen těžko dokáží představit, že odejdou do „zapomnění“ a stanou se běžnými občany.
   Miloš Zeman býval kdysi mužem, jehož názory stálo zato vyslechnout, velkou osobností transformace devadesátých let, výborným řečníkem a mistrem bonmotů. Jako každý člověk zestárl a o řadu dřívějších schopností přišel. Čeká to na každého. Pořád doufám, že se dřívější Miloš Zeman v tom současném přece jenom probudí a řekne: „Tak dost, to už stačilo“ a odejde ještě se zbytky grácie. V případě, že by nakonec v březnu 2018 pokračoval dál jako prezident, se obávám, že skončí velmi neslavně, podobně, jako se to stalo Václavu Klausovi před ním.