Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plasty, plasty, plasty – zpočátku dar, dnes mor

23. 9. 2018

Lumír Šarman, 11. srpna 2018

Uprostřed léta, v druhé polovině prázdnin, ve sluncem zalitých dnech nechceme nechat nic narušovat naši pohodu. Když to něco zkusí, máme tendenci to rychle zahnat, mávnut nad tím rukou a říct si: „Ále vždyť to nebude tak hrozné, jak to vypadá, tak co?“. Tak mi odpusťte krátký povzdech nad jedním celosvětovým problémem s velkým P. Ještě předtím, než se přiblíží komunální volby a s nimi všechny diskuse o místních kandidátech, kandidátkách a jejich programech. Ještě před podzimní soutěží o radnici, bych rád napsal pár slov o PLASTECH.

   Když se v druhé polovině 20. století naplno objevily, znamenaly požehnání, pokrok. Snadno se vyráběly, ještě snadněji převážely, protože ve srovnání se sklem, dřevem či kovem, skoro vůbec nic nevážily. Taky hodně vydržely a byly relativně levné.  A tak je celý svět začal používat. Plastové obaly pomohly během pár desetiletí výrazně zlepšit trvanlivost potravin. Schválně si vzpomeňte, kterých pár potravin NENÍ baleno do plastové fólie nebo tvrdšího plastu. Plasty se začaly používat tam, kde byl dříve kov – například u osobních a nákladních aut. Do plastové fólie (lamina) se oblékly naše kuchyně i podlahy a dalo by se pokračovat dál a dál. Dnes žijeme v době plastové.

   Největší problém plastů je fakt, že jsou prakticky nezničitelné – plasyt-a-my.jpgnerozložitelné přírodní cestou. Pokud nejsou spáleny ve spalovně za vysoké teploty, postupně se rozpadají na mikroplasty, které ani nevidíme, ale svět kolem nás jimi začíná být stále více zamořený. Kousky plastů najdete při jakékoliv procházce v přírodě a nebudete se muset vůbec snažit. Obrovským průšvihem je množství plastů, které zejména asijské země posílají svými vodními toky přímo do moře. V podobě mikropastů jsou pak konzumovány rybami a korýši. Tito živočichové, pokud jsou uloveni lidmi, se pak dostávají na jejich (i naše) stoly a kruh se uzavírá.

   O problému s plasty bylo napsáno mnoho studií, stovky článků, bylo natočeno mnoho alarmujících dokumentů. A pořád nic. Člověk pořád chrlí stále větší množství plastů. Podle časopisu National Geographic z července 2018, bylo na světě v roce 2015 vyrobeno 407 miliónů tun plastů. To je zhruba čtyřikrát více než v roce 1988.

   Žijeme v jižních Čechách, krásném kraji a malebném městečku. Většina z nás naštěstí pochopila nutnost třídit odpad, plasty zejména. Město zajišťuje potřebný servis k třídění a sběru. Teď ještě zkusit redukovat množství věcí z plastu, které nakupujeme. Obávám se, že dokud nepřijde státem vynucená regulace například v podobě zálohování plastových obalů, bude budoucnost životního prostředí ohrožena základní lidskou vlastností. Pohodlností.

Dodatek: Fakta o znečištění oceánů od OSN

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář