Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejkrásnější svátky v roce

27. 12. 2018

Jiří Kos, Vánoce 2018

Určitě vás zajímá, co asi právě teď, v době adventní, dělají Santa Klaus, Dědasanta.jpg Mráz a Ježíšek. Jenže tohle přesně nikdo neví - ani já ne, ale můžeme si být jisti, že se zdatně připravují na svůj velký den, který je svátkem především pro všechny malé a velké děti. A že určitě nezapomenou včas přijít do našich domácností.
   Santa Klaus podle pohádkových tradic, které ho stvořily, operuje někde na severním pólu a jeho dílna plná elfů a skřítků nepřetržitě vyrábí hračky pro děti. O štědrém dni nasedne na sedátko u saní, pobídne sobí spřežení a vydá se noční oblohou na předlouhou cestu plnou zázraků. Určitě před dlouhou šichtou neopomene navštívit vílí salon a ve společnosti tančících krasavic se posilní na náročný den nadělování. Jenže i tradice se občas mění. V poslední době bývá viděn i v kabině červeného obřího kamiónu jak rozváží národu nejžádanější nealkoholický nápoj. Že by si takhle přivydělával?
   Děda Mráz je tak trochu podobný Santa Klausovi, akorát bydlí jinde a upřednostňuje jiné požitky. Tento starý pán ošlehaný studeným větrem přebývá na jednom opuštěném místě na Sibiři, nahřívá si své tělo pěkně v parní sauně a za pomocí vrbové metličky ho zoceluje, aby byl na důležitý den v roce absolutně fit. Rozpařený pak odvážně skočí do studené vody Bajkalu a je připraven nadělovat. Jako dopravní prostředek používá koňské spřežení.
   Ježíšek se od těch dvou předešlých podstatně liší. Hlavně tím, že se na štědrý den narodí a svým slavným příchodem z nebeských výšin přímo od Boha přinese dary všem těm, kteří v něm věří. A přinese s nimi požehnání a ducha svatého.
   Není vůbec důležité rozlišovat, kdo z těch tří štědrých mužů, které si národy vymyslely, je ten nejlepší. O štědrém dnu je přece nejdůležitější láska, vzájemné pochopení a radost mezi lidmi. To, že si jeden vzpomene na druhého a zahrne ho pozorností a přinese mu své srdce na dlani. Nikdo by v tom čase neměl být sám. Jenže tohle si musíme mezi sebou vytvořit sami - v tom nám žádný Santa, děda Mráz nebo Ježíšek nepomůže. A když to dokážeme, pak budou letošní Vánoce opravdu ty nejkrásnější svátky v roce.