Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Landek parku – tip na výlet za historií hornictví

23. 9. 2018

Lumír Šarman, 6. července 2018

Na konci června jsem strávil několik dnů v Beskydech, konkrétně ve Velkých mapa.jpgKarlovicích. A nebyl jsem tam sám. Společně s mou ženou každý rok utečeme na pár dní do nejvzdálenějšího koutu naší země, abychom se odstřihli a získali odstup, načerpali tamní energii a byli jenom spolu.
   V neděli 24. června, zrovna když v Lomnici vrcholila každoroční pouť, bylo v severovýchodním koutě naší země docela nevlídno. Zatáhlo se a začínalo pršet. Rozhodli jsme se pro výlet do Ostravy, kde existuje dlouhá tradice hornictví. Našel jsem si, že existuje místo s tajuplným názvem – Landek park, a že se právě tam nachází velká expozice historie hornictví.
   Návštěva začala příjezdem po cestě z kostek, která jako by nás hodila o sto img-20180624-wa0017--2-.jpeglet dozadu. Jestli to byl záměr tvůrců, tak vyšel. Potom jsme vjeli do docela rozsáhlého areálu a zaparkovali v něm. Už po několika krocích jsme začali potkávat větší či menší důlní stroje. Objaly nás trochu sentimentální emoce a kráčeli jsme – pod deštníkem – až k hlavní recepci. Vybrali jsme si „velký okruh“ v délce trvání 2 hodiny. První část jsme strávili nadzemí a dozvěděli se hodně o báňském záchranářství. Mě nejvíc zaujaly hodnoty, které záchranáři ctí: dobromyslnost, spravedlnost, bohabojnost, chytrost, rozvážnost, svobodomyslnost, statečnost a skromnost.
   Vrcholem prohlídky bylo sfárání pod zem a zevrubná prohlídka zvláštního světa, kde se těžilo černé zlato. V kombinaci s nedávno uvedeným výborným dvoudílným filmem České televize „Dukla 61“, který popisuje jedno z největších neštěstí, které se na Ostravsku v dolech staly, jsme si hodně doplnili obrázek o těžbě suroviny, která dlouhé roky podporovala československý průmysl. Ostravsko právě díky zásobám kvalitního černého uhlí vyrostlo do své dnešní podoby.
   Mně vždy Ostava a hlavně její část Dolní Vítkovice evokují román Julese Verna Ocelové město. Proto všem, kteří mají rádi historii průmyslu a těžby surovin vřele doporučuji do Ostravy někdy vyrazit. Je to úplně jiný svět. Nebo si alespoň pusťte na ivysílání ČT zmíněný film Dukla 61.

Poznámka: výřez mapy je z Google maps