Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše druhá prezidentská volba je tu

14. 1. 2018

Lumír Šarman, 7. ledna 2018
V pátek 12. a v sobotu 13. ledna nás čekají teprve druhé přímé volby do prezidentského úřadu. Pro někoho je rozhodování jednoduché, ať už proto, že dávno ví, koho bude volit nebo proto, že mu tahle volba nepřijde nijak důležitá, a tak se jí nezabývá. Podstatná množina voličů je však nerozhodnutá. Pro ně platí věta, kterou už jsme tisíckrát slyšeli, a která je hluboce pravdivá. Připomíná, že nejdůležitější je vůbec k volbám přijít. Jinak totiž stroj zvaný demokracie nefunguje, protože mu chybí zpětná vazba – informace zdola od občanů. Teď bych mohl klidně skončit zvoláním „Jděte tedy volit, i když si svou volbou nejste na sto procent jistí!“, ale budu ještě chvíli pokračovat, když dovolíte.
   Zrekapitulujme si, kdo na českého prezidenta kandiduje? Vezmu to podle abecedy: Jiří Drahoš (68 let), bývalý předseda Akademie věd ČR, Pavel Fischer (52 let), bývalý velvyslanec ve Francii a v Monaku, Petr Hannig (71 let), zpěvák, skladatel a politik, Marek Hilšer (42), lékař, vysokoškolský pedagog, vědec a občanský aktivista, Michal Horáček (65 let), textař, novinář, antropolog, Jiří Hynek (57 let) zakladatel Realistů, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, Vratislav Kulhánek (74 let), bývalý předseda představenstva Škoda Auto a.s., Mirek Tolopánek (61 let), manažer a bývalý předseda vlády a Miloš Zeman (73 let), současný prezident.
   Podle jakého klíče si vybrat svého prezidenta? Zeptejte se třeba sami sebe: jaký by ideální prezident měl být, aby byl přijatelný pro většinu občanů naší země? Já si odpovídám takto: 1) neměl by lidi názorově rozdělovat, ale spíš spojovat (ano, přijdeme tak o „silnou“ osobnost, ale získáme víc pohody), 2) měl být vzorem hodnot, kterých si většina z nás váží, tedy poctivosti, pracovitosti, slušnosti a odvahy (prezident je vzorem našich dětí – visí ve školách, když nic jiného), 3) měl by vystupovat reprezentativně jak u nás doma, tak na mezinárodním fóru a 4) by budoucímu prezidentovi neměla chybět energie a dobrá kondice, aby náročnost své funkce „ustál“.
   Připomínám, že prezidentská volba je 2kolová, pokud v prvním kole nedostane jeden z kandidátů na 50 % hlasů, což je nepravděpodobné. Do druhého kola, které se koná 26. a 27. ledna postupují první dva kandidáti, kteří v kole prvním získají nejvíce hlasů. Velice podstatná bude volební účast. Čím více lidí přijde, tím větší je šance, že bude zvolen prezident, který dostane silný mandát, ať už to bude kdokoliv.
   Přeji vám šťastnou ruku a jsem opravdu zvědavý, jak to nakonec dopadne.
 

PS:
Zajímavým rádcem pro ty stále ještě nerozhodnuté je projekt Prezident 21, kde zjistíte nakolik se shodujete s názory a vizemi jednotlivých kandidátů.

Dvacetiminutové rozhovory se všemi kandiáty vyjma Miloše Zemana najdete také v archivu Radiožurnálu: