Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ledecké hry (ne)skončily

24. 4. 2018

Lumír Šarman, 26. února 2018
Sedmnáct dní, které oslavovaly zimní sporty skončilo. Jižní Koreu opouštějí pyeongchang_2018_olympic_official_emblem.gifjednotlivé národní výpravy a život se vrací zpátky ke svému neolympijskému běhu. Zůstává ale příjemná pozitivní energie. Svět se zase na dva týdny propojil a koncentroval na souboje, při kterých neteče krev a hraje se podle pravidel.
   Česká výprava uspěla. V konkurenci 92 výprav z celého světa, mezi 2922 sportovci a sportovkyněmi, ve 102 soutěžích v rámci 15 sportů, získali naši sportovci 7 medailí. Ester Ledecká dvakrát zlato, Martina Sáblíková stříbro, Michal Krčmář stříbro, Veronika Vítková bronz, Eva Samková bronz a Karolína Erbanová taky bronz. Česká republika tak obsadila 14. místo v pořadí zemí, což je dokonce o jedno místo lepší než v Soči (2014), kde jsme získali medailí 8.
   Každý si hledáme v olympiádě ty své příběhy. Famózní a překvapivý úspěch Ester Ledecké ve dvou sportech, statečný boj Martiny Sáblíkové. Vydřený a zasloužený bronz Karolíny Erbanové a šťastné stříbro Michala Krčmáře jsou jenom některé z nich. Byla i smůla, zklamání a nezdary. Celkově ale uplynulé dva týdny ukázaly tu lepší stránku dnešního světa. Potvrdily, že když se chce, (skoro) všechno jde. Ukázaly znovu, že díky usilovné práci na sobě je možné uspět i tam, kde to všichni ostatní pokládají za nemožné. Připomněly taky, jak důležité je mít občas štěstí. Ujistily nás všechny, že je v zájmu nás všech chovat se k sobě férově.
   Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsem v titulku překřtil na hry Ester Ledecké. Z tohoto pohledu jízda nekončí, Ester pokračuje už tento týden dalším závodem světového poháru. Držme jí palce a sami sobě taky – každý přece máme před sebou nějakou metu, o kterou soutěžíme.

PS: současné mrazivé počasí můžeme vnímat  jako dozvuk olympijských her – takto a ještě chladněji tam totiž bylo první týden…