Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ještě to můžete stihnout – Slovanská epopej v Brně

6. 11. 2018

Lumír Šarman, 19. října 2018

Když jsem v létě cestou do Beskyd poprvé uviděl ta velká plátna, trochu se mi slav_epic_poster_-_alfons_mucha.jpgz jejich monumentálnosti zatajil dech. Už roky jsem si říkal: „Tohle přece musím vidět, jde o významnou věc spojenou s naší historií.“
   Po famózním úspěchu výstavy plakátů Alfonse Muchy, z nichž většina byla ze sbírky stejně famózního bývalého hráče tenisu Ivana Lendla, která před několika lety proběhla ve Slovanském domě v Praze, uspořádalo letos Výstaviště v Brně výstavu Alfons Mucha – Dva světy. Dva světy proto, že návštěvník může nejdříve obdivovat Muchovu tvorbu spojenou s plakáty, reklamami a kalendáři. Při této umělecké činnosti Mucha vyzrál a vyrostl na světovou úroveň.  Druhý svět tvoří obrovská plátna Slovanské epopeje. Na ní Mucha pracoval plných 18 let a poprvé svá díla vystavil v Praze při příležitosti 10 let od založení Československé republiky. Od té doby uplynulo dalších 90 let a z těch pláten pořád sálá zvláštní energie, což je dáno jednak jejich velikostí, jednak Muchovým stylem malby.
   Výstava na brněnském výstavišti potrvá do 31. prosince a více informací o ní zjistíte zde: https://mucha.brno.cz. Ještě to můžete stihnout, pokud pojedete kolem. Nebo si počkejte až se epopej objeví za čas jinde. Mělo by to být v Praze, v nově postavené přístavbě lapidária Národního muzea na Pražském výstavišti. Otázkou však je, kdy se tak stane.