Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaro se blíží, sucho bohužel trvá

2. 5. 2018

Lumír Šarman, 4. března 2018

Pro řadu lidí nejmilejší roční období už pomalu klepe na dveře, den se prodlužuje, ptáci začínají prozpěvovat. V jaké kondici je půda, která dává nám všem prostředky k životu?
   Z médií asi většina z nás ví, že v posledních letech se začalo měnit klima. Průměrná teplota pomalu ale jistě stoupá a srážky v podobě deště a sněhu klesají.
   Díky projektu Intersucho, který společně zajišťují Ústav výzkumu globální změny Akademie Věd České republiky (CzechGlobe), Mendelova univerzity v Brně a Státní pozemkový úřad, máme podrobné údaje o tom, jaká je zásoba vláhy v půdě. Následující mapa ukazuje poslední známou situaci. Na většině území naší republiky je sucho. To se měří jako zásoba vody v půdě.

sucho.png
   Další mapa ukazuje, kolik vody v půdě chybí. Na první pohled je zřejmé, že Lomnice a její okolí patří do oblasti s vysokým deficitem.

deficit.png
   Vloni napršelo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu v Jihočeském kraji 642 mm srážek. To je jen 93,5 % normálu (686 mm). V roce 2016 to bylo 681 mm a o rok dříve 687 mm.
   Jaký bude letošní rok ještě nevíme. Když se připravíme na menší příděl deště v průběhu jara a léta třeba tím, že si vodu nachytáme do nádrže na zalévání, určitě nic nezkazíme.