Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andrej Babiš, naše mezinárodní ostuda

16. 12. 2018

Lumír Šarman, 16. listopadu 2018

Podle výzkumu agentury Median, o kterém dnes na svém webu České noviny informovala ČTK, si 70 procent jeho účastníků myslí, že současný premiér rozděluje společnost. 69 procent si myslí, že Andrej Babiš je jako politik a podnikatel ve střetu zájmů. Skoro dvě třetiny lidí také uvedlo, že AB ovlivňuje média. Kolem dvou pětin dotázaných míní, že premiér způsobil pokles politické kultury a omezuje demokracii.
   V posledním parlamentních volbách v roce 2017 zvítězilo ANO 2011. Tato strana získala hlasy od lidí, kterým zjevně nevadil obrovský střet zájmů miliardáře Babiše ani zahájené trestní řízení ve věci zneužití dotací na projekt Čapí hnízdo. ANO vyhrálo a pro některé je to stále to „razítko“, které neutralizuje vše, co se kolem jeho předsedy dělo a děje. Jenže ANO sice dostalo nejvíce hlasů, ale pořád to bylo jen necelých 30 procent, což při volební účasti 61 procent znamená zhruba 18 procent všech oprávněných voličů v této zemi. Jinými slovy 82 procent voličů buď k volbám nepřišlo nebo stranu Andreje Babiše nevolilo!   
   Kde jsou sliby, kterými pan Babiš lákal všechny občany, které zklamaly dřívější politické reprezentace? Předchozí vlády, ve kterých AB nebyl nebo nebyl premiérem, se od listopadu 1989 postupně dopracovaly minimálně k takové míře politické kultury, že se při podezření na nezákonné nebo neetické jednání jejich členové vzdávali funkcí.  Pokud ne, odvolala je jejich strana. Teď máme v čele vlády chlapíka, jehož strana je vlastně on sám, jehož cestu k současné funkci vydláždily některé dosti pochybné kroky (podle některých podvody), který má odhadovaný majetek kolem 4 miliard dolarů, jehož firmy sdružené pod holdingem Agrofert čerpají obrovské sumy z evropských dotací, a který nemá ani to minimum sebereflexe a odvahy, aby se k problémům, které způsobuje naší zemi, postavil jako chlap. A tak všechny děti vidí, jak se chová premiér, když mu teče do bot. Osočuje demokratická média, pomíjí, že je vyšetřován policií, ze svých dětí dělá duševně choré jen aby znevěrohodnil to, co říkají nebo řeknou a dál sedí na svém postu. Vzkazuje tak nám všem: když máte peníze, nepotřebujete čest. Duše národa dostává dávku smrtelného viru vypočítavosti, arogance, pohrdání a morálního relativismu.
   Mám rád naši zem a jsem pyšný na to, co k ní patří. Krásná krajina, bohatá historie, lidé, kteří jsou ve své většině dobří a pracovití. Češi se mají na co odvolávat, když se jich někdo zeptá. Teď však po velmi kontroverzním prezidentovi Zemanovi máme ještě kontroverznějšího premiéra, navíc trestně stíhaného. To se jen tak nevidí. V zahraničí, když se mě na to zeptají, snažím se o nadhled a humornou odpověď. Uvnitř se ale stydím.
   Jedním jsem si jist. Na každého jednou dojde, podvádět se nemá a je-li člověk zvolen do nějaké funkce, pak ani nesmí. „Tik – tak“ pane Babiši, tik-tak.

Před dnešním odletem do Bruselu Andrej Babiš prohlásil, že nikdy ze své funkce nedostoupí…

Prezident Zeman prohlásil, že i kdyby teď padla vláda, pověří sestavením nové opět Andreje Babiše…