Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zázrak techniky

2. 1. 2018

Jiří Kos, 20. listopadu 2017
          
Je až neuvěřitelné, jak nová technika ovlivňuje a mění svět a životy lidí. Mám city-traffic-people-smartphone_-24326765135-.jpgna mysli výpočetní techniku, a především mobilní telefony, ze kterých se v poslední době stal užitečný módní doplněk každého moderního člověka. Kdysi jsme my dříve narození chodili do hospody zavolat si na pohotovost, když se v rodině někomu udělalo špatně, protože pevnou telefonní linku mělo v Lomnici hodně málo lidí. A nyní, než abychom došli sousedovi oznámit, že se mu na naši zahrádku zatoulala jeho slepice, raději mu to zavoláme mobilem a pěkně od plic mu vynadáme. Z očí do očí bychom mu asi tu zprávu podali jinak.
     Mobil už není jen telefon, abychom povolali domů sanitku s lékařem nebo se narychlo omluvili z důležité schůzky. Tahle věc ukazuje čas a datum, tudíž nás ráno budí do práce, lze jí použít jako kalkulačku nebo stopky. Je v ní internet, v těch nejnovějších i televize. Z té malé škatulky plné miniaturních součástek a obvodů se pomalu stalo domácí IKS. Prostě shrnuto a podtrženo – zázrak techniky. Asi je to tak správně, pomocník k nezaplacení, ale nepřeháníme to někdy? Operátoři nás nutí různými výhodami víc a víc volat a používat služby, které nabízí. Stal se z toho především výnosný byznys.
    Všímám si mládeže a mladých lidí a vidím, jak hodně jsou závislí na mobilech. Internet v kapse, hudba přes sluchátka, zábavné hry, SMS zprávy a volné minuty zdarma. Čím víc voláš, tím víc získáš. Ale když překročíš limit paušálu…?
     Pohledná studentka, stojící vedle mě na autobusovém nádraží, si čekání na spoj ubíjela telefonováním s kamarádkou. Vůbec jí nevadilo, že tam není sama a že ten rozhovor slyší i ostatní. Pak jsem si ale uvědomil, že je to stejné, jako kdyby ty volající stály vedle sebe a povídaly si. Neřešily nic důležitého.  Jenže konec této situace byl víc jak překvapující. U té dívky se najednou zastavila ta, se kterou volala. Podívali se na sebe, obě se usmály, vypnuly mobily a zastrčily je do kapsy. „No konečně… už mě bolela ruka. Tak kde jsme to přestaly…“