Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzhůru k vodopádu, než rozmrzne!

28. 2. 2017

Tip na zajímavý výlet

Lumír Šarman 3. února 2017
Je to paradox, ale lidé častokrát znají lépe končiny vzdálené než to, co mají za humny svých domovů. Pátráme po exotice a opomíjíme poklady, které jsou na dosah. Jeden takový díky letošní zimě změnil svou podobu a nabízí zajímavý zážitek.
   Vedle Nových Hradů a obce Údolí leží zajímavý park, jímž protéká říčka udoli.jpgStropnice. Říká se mu Terezino nebo také Terčino údolí, protože popud k jeho vybudování dala hraběnka Terezie Buquoyová v polovině osmnáctého století a její manžel Jan Nepomuk Buquoy pak projekt financoval.
   Dominantou parku je umělý, zhruba 20 metrů vysoký vodopád, zbudovaný v roce 1817. Tento romantický prvek park osvěžil a stal se cílem, ke kterému dnes po celý rok vedou kroky tisíců návštěvníků. Od roku 1949 je park národní přírodní památkou.vodopad.jpeg
   Jednou za čas – domácí říkají, že naposledy to bylo při tuhé zimě roku 2006 – vodopád zamrzne a tím jeho objem několikanásobně naroste do podoby nabírané „sukně“, která na příchozího působí skoro magicky.
   Až budete plánovat cestu, buďte připraveni, že v době víkendu je složité najít místo k parkování, pokud nepřijedete včas. Počítejte tedy s tím, že si procházku od auta o něco prodloužíte. Cesta od hranice parku k samotnému vodopádu není nijak dlouhá a procházka tam i zpět nezabere volným tempem víc než hodinu a půl. Po cestě potkáte dvě „občerstvovací stanice“: penziony Hamr a Tereziiny lázničky a taky kopec, na kterém mohou děti sáňkovat nebo bobovat. Ten je nadohled od vstupní brány parku.
   Letošní zima vyčarovala v Terezině údolí krásný klenot a stojí za to ho uvidět na vlastní oči.