Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trapné tance kolem uprchlických kvót

27. 8. 2017

Lumír Šarman 22.června 2017

 

Tak jsme zase slavní. Evropská komise, která z titulu své funkce hlídá, jak který z členských států dodržuje platné zákony a nařízení, nám poslala důrazné varování, že v otázce přijímání uprchlíků neděláme, co máme.
Jasně, téma migrace se nám v srdci Evropy může zdát vyčpělé. Vždyť, viděli jste za poslední týdny kolem sebe nějakou uprchlickou rodinu? Tak co ta Evropa má?
   Kvóty jsou nesmysl. To prohlašují už delší dobu někteří čeští politikové le_eithne_operation_triton.jpgv čele s ministrem vnitra Chovancem z ČSSD. Česká republika byla většinou ostatních členských států přehlasována, když se o uprchlících hlasovalo v minulosti. Tehdy – vzpomínáte? – přijali naši potentáti vlastní závazek, že přijmeme sice méně, než nám stanoví přijaté nařízení, ale přesto zhruba tisícovku lidí v nouzi.
   Kde je ta tisícovka nových obyvatel? V České republice rozhodně ne. Přesto se řada politiků opět cítí dotčena, když nám Evropská komise oficiálně sdělila – tak jako Polsku a Maďarsku – že bychom měli dodržovat závazné dokumenty EU. A že bychom měli být solidární se zeměmi, které mají problémy.
   Itálie je spolu s Řeckem hlavní vstupní branou nelegální migrace do Evropy. Zatímco Řecku výrazně pomohla dohoda EU s Tureckem a počet lidí, kteří se na jeho ostrovech každý den vylodí, výrazně klesl, v Itálii to je více méně pořád stejné.
   Itálie je podle informace Radiožurnálu tzv. čistý plátce. To znamená, že od EU žádné peníze nedostává, ale platí do fondů, které čerpají jiné země. Mimo jiné i Česko, Polsko a Maďarsko.
   Pomiňme detaily a soustřeďme se na celek. Na smysl.  Když jste někdy jeli s kamarády na výlet a většina se během něj rozhodla pro trasu, která vás moc netáhla, co jste udělali? Demonstrativně jste odjeli, začali trucovat? Nadávali jste nebo jste si řekli, že radši půjdete s nimi? Když se v práci jako skupina rozhodujete o řešení problému a většina se na něčem shodne, co pak děláte, když máte jiný názor? Sabotujete? Nadáváte? Nebo přijmete skutečnost a podřídíte se většině?
   Každá hra má svá pravidla. Každý klub je má. EU je VIP klub a většina rozhoduje. To je sice někdy nepříjemné, ale pomáhá to v rychlejším rozhodování. Je navýsost trapné získávat stamiliardy od starých zemí EU, budovat z nich naše nové silnice, chodníky, čističky a „Farské louky“ a přitom netáhnout za jeden provaz s těmi, kteří nám už víc jak deset let pomáhají.
   ČSSD se diví, proč jí klesají preference. To si opravdu pánové a dámy v Lidovém domě myslí, že v dnešním světě se orientující, vzdělaní a cestující občané budou chtít volit stranu, kde jedním z nejhlasitějších mluvčích je obtloustlý ministr vnitra s nenávistným pohledem ke všemu cizímu?
   Hodně lidí nadává na Brusel. Hm. Brusel je centrum Evropské unie. Fajn. Hodně lidí nadává na unii. Dobrá. Jenže Evropská unie, to jsme my.    
   Migrace je nevyhnutelná. Nelze jí zabránit. Lze jí jenom usměrňovat – regulovat. Odmítání ale není regulace. To je NICnedělání. Tahle pštrosí strategie nás dostane akorát do izolace.

Ilustrativní foto: Irish Defence Forces - CC BY 2.0

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář