Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tichý Tisý

13. 12. 2017

Kateřina Orlová, 28. října 2017

Letošní prázdninová turistika je již za námi a zbývají jen vzpomínky. Jedna velky_tisy.jpgz nich patří Velkému a Malému mechovému jezírku v Rejvízu v Jeseníkách. Krásné hory, krásná obec, krásná příroda, spousty nej, nej nej. Mechové jezírko je Národní přírodní rezervace, leží tedy na stejném stupni ochrany jako náš Velký a Malý Tisý. Hodnota této jesenické oblasti je dána geologickou minulostí, zvláštnostmi klimatu, přítomností rašelinišť, která jsou nejrozsáhlejší na severní Moravě, a sídlem mnoha chráněných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů.
   Když přijedete do Rejvízu, hned na okraji obce narazíte na rozlehlá a plně obsazená parkoviště, až se člověk podiví, co se tu děje nebo co je tu za atrakci. Ale není pouť, nekonají se žádné závody, žádný sraz automobilistů, nic takového. Je to stálý stav odrážející ohromný turistický zájem o naučnou stezku k Mechovému jezírku (Velkému). U placeného parkoviště, kde stojí i autobusy, jsou mapy, informační tabule, stánek s občerstvením, houfy lidí.
A tak se vydáte stezkou k jezírku. Projdete-li kouskem lesa, dostanete se k další budce, kde zaplatíte symbolické vstupné a můžete zakoupit národopisné suvenýry. Dál už vede cesta po povalovém chodníku. K jezírku. Z povalové plošinky se pokocháte pohledem na malé Velké jezírko a jestli jste jako já, zeptáte se, zda je to všechno.
   A řeknete si, že Jezírko má skvělý marketing. A že by totéž mohlo být u našeho Tisého. Obrovská parkoviště u Služebného a Koclířova, stánky, mapy, tabule. Vstupné. Houfy turistů. Příjmy do obecní pokladny. Prodejna suvenýrů. Odpadkové koše. Možná nepořádek, hluk…
   A pak se vrátíte do Lomnice a jdete se projít na hráz Tisého. A řeknete si, že je nesrovnatelně hodnotnější to ticho, klid, intimita, zpěv a křik ptáků, nerušená poezie a zadumanost. A poděkujete ornitologům, že nás cedulkami prosí o ticho.

Fotografie: Pavel Rychtecký, CC BY 3.0