Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slon v porcelánu

12. 3. 2017

Lumír Šarman, 3. února 2017
Donald Trump už dva týdny oficiálně úřaduje v Bílém domě ve Washingtonu D.C. Jeho volební kampaň byla velice razantní. Svou oponentku Clintonovou nešetřil, svým voličům – zklamaným posledním desetiletím – nabízel návrat k velké Americe. Přišly volby a v nich demokraticky Trump vyhrál, i když na absolutní počet hlasů zvítězila Hillary.   
   V mezidobí, od listopadu do ledna, kdy nově zvolený prezident skládal svůj tým a vyjadřoval se znovu k zásadnějším otázkám, se zdálo, že je jeho „ostří“ otupeno přicházející zodpovědností nejen za tři sta osmnáct milionů Američanů, ale stejně tak i zodpovědností za náš svět. Amerika byla od konce studené války na čas jedinou světovou supervelmocí. Tato pozice jí pořád zůstává, i když jí Čína v mnoha ohledech už dohnala nebo dohání. Rusko a další země také cítí možnost utrhnout si svůj díl koláče v globalizací formovaném světě 21. století.
   Čtyřicátý pátý prezident Spojených států Amerických začal své bull_in_british_imperial_china_shop_-_squib_1869.jpgúřadováníhodně zostra. Zahájil kroky ke zrušení reformy zdravotního pojištění zavedeného za prezidenta Obamy. Povolil stavbu ropovodu tam, kde ji jeho předchůdce zakázal. Podepsal dekret o stavbě zdi na hranici z Mexikem. Důvodem je prý zastavení nelegální imigrace a účet zaplatí Mexiko. To tenhle nápad razantně odmítlo a jeho prezident odmítl přijet na oficiální setkání s Trumpem do Washingtonu. Pro zajímavost: Mexiko je 3. největší obchodní partner USA, podobně jako u nás Polsko.
   Donald Trump už také stihl pár telefonátů svým kolegům v jiných zemích. Vladimiru Putinovi volal ještě před kancléřkou Merkelovou. Zatím posledním a nejkontroverznějším krokem 45. prezidenta je rozhodnutí o zapovězení vstupu do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí s odkazem na teroristické nebezpečí. K tomu platí zákaz přijímat uprchlíky odkudkoliv na 120 dní, než budou připravena nová opatření hodnocení každého z nich z hlediska nebezpečí pro USA.
   Když se někdo chová jako slon v porcelánu, chápeme v tom, že sice postupuje velmi razantně a se značnou silou, ale vedlejší následky jeho činů jsou negativní. Donald Trump zatím takovým slonem je. Uvidíme, co na to americká demokracie včele s kongresem, který rozhoduje o státním rozpočtu. Za všechno je totiž potřeba dříve nebo později nějak zaplatit.        
Obrázek: Anon. The Squib. 1869. – NLSA. Cape Town.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář