Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka na výstavu – Antonín Hanzal „70“

3. 10. 2017

Lumír Šarman, 22. září
Už jenom týden bude možné prohlédnout si bilanční výstavu nejznámějšího hanzal001.jpglomnického malíře Antonína Hanzala, kterou uspořádalo Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí. A o ten zážitek byste se neměli připravit.
   Antonín Hanzal se narodil v roce 1947 v Hrušovanech nad Jevišovkou na Jižní Moravě, ale od dětství žil v Třeboni a pak v Lomnici nad Lužnicí, kde ho stále můžeme potkávat. Po maturitě na gymnáziu vystudoval katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v českých Budějovicích. Jeho dlouhodobá láska k malířské paletě tak dostávala stále osobitější charakter. V roce 1970 nastoupil jako učitel a později pracoval i jako zástupce ředitele na základní škole v Lomnici. Jeho žáci se mohli v jeho hodinách výtvarné výchovy snadno nakazit touhou tvořit.
   Hanzalovy obrazy jsou i pro neškolené oko snadno uchopitelné a srozumitelné. Popisují totiž věci, které všichni známe – krajinu s jejími jedinečnými zákoutími, předměty, kolem kterých často jenom chodíme a nevěnujeme jim upřenou pozornost. Rybníky, jejich hráze a stromy na nich, les v mnoha podobách, stará vesnická stavení a zátiší. Tak by se stručně dala shrnout sbírka několika desítek pláten, které návštěvník najde ve Weisově domě muzea na Náměstí T.G.M. ve Veselí nad Lužnicí. Jenže takový souhrn nezahrnuje laskavou a často i trochu melancholickou náladu, kterou vás Hanzalovy obrazy obejmou, aby ve vás zanechaly velice příjemný pocit něčeho známého, k čemu se chcete vracet. 

   Bude skvělé, když bude mistr Hanzal tvořit ještě mnoho let. Na každý jeho nový obraz se osobně velmi těším.