Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parlamentní volby 2017

18. 10. 2017

Jiří  K o s, 18. října

Opět jsem ze schránky vytáhl masívní obálku obsahující volební lístky pro celou moji rodinu. Někdo tuhle zásilku okamžitě nazve nevyžádanou poštou a nejraději by jí vrátil tam, odkud přišla, ale ti, kteří ji berou jako šanci pro další roky, ji přijmou a začnou prohlížet volební lístky. Volby se blíží do finále, přičemž lidé už několik týdnů vnímají tlaky politiků ze všech registrovaných stran díky televizi, rozhlasu a letáků, které se vylepují všude tam, kde je to možné. Někteří už mají jasno, někdo – stejně jako já – se stále ještě rozhoduje.
   Po pravdě musím konstatovat, že letos je to obzvlášť těžké. Sliby – většinou volby.jpgplané, řešení neřešitelné korupce a nereálné plány deklarované nejsilnějšími stranami v profesionálně natočených spotech. Na obrazovkách jsme mohli vidět, jaké strany si mohou dovolit najmout režiséra a zaplatit člověka, který vymyslí poutavou reklamu.  Sliby o potlačení korupce a nereálné plány tu byly už při minulých volbách – letos je to jaksi promazané drahým máslem, nekvalitními potravinami a obavou z uprchlíků. Určitě znáte ty obvyklé poznámky, které se pronášejí v hospodách u piva jako například – politik musí občana na něco nalákat nebo politik potřebuje občany jen o volbách, pak už mu jsou ukradení. Ano – politik potřebuje hlasy a občané mu je můžou dát. Doufám, že se zmíněné hospodské pranostiky nesplní, stejně jako je ty u počasí, které nás v poslední době čím dál více překvapuje.
   S potěšením jsem přijal vtipnou kampaň TOP 09, jejíž lídři neuhnou, ani když na ně pan Čtvrtníček střílí lovnou zbraní. Jako člověk, který má rád humor, tohle ocení – ale spíš jako zpestření napjaté situace. Jejich heslo mě inspirovalo pronést stejným způsobem hlavní myšlenku voleb – také neuhnu a půjdu volit. Komunální a parlamentní volby uznávám, EU a senát – tam je to horší. Nedivím se, že se tato pravicová strana zbavila přívěšku STAN.    V žádném případě nejsem pro to, aby v městech zaběhnutí starostové, kteří v komunálních volbách uspěli, utíkali od rozdělané práce za lepším bydlem.  Díky volební kampani jsem zjistil, že Miroslav Sládek je stále živ a zdráv a stále věren svým Republikánům a rocker František Ringo Čech, pravá ruka našeho prezidenta, má zase o pár vlasů méně.  Ale pořád je na tom lépe než já, a to je o mnoho let starší.  Rozumný a vyrovnaný program mají Zelení a kupodivu i Pirátská strana. Naopak mi nesedí blábolení pana Babiše. Není ale třeba rozebírat jednu stranu po druhé, každý má své představy o budoucnosti státu a esa se prý mají nechávat v rukávu.
   Je asi jedno, koho bude kdo volit, důležité je k volbám přijít a dát šanci. Pro mě je lepší řešení, když zvítězí strana a bude mít silný mandát, aby mohla uskutečnit svůj program. Nelíbí se mi, když jsou hlasy roztříštěné do několika stran, které se pak spojí a horko těžko sestavují koaliční smlouvu. Nakonec něco slátají a udělají v jasných cílech takový zmatek, že se v tom nevyzná volič ale ani samotní politici. Pak je tu otázka, jestli volit směrem doprava nebo doleva? Osobně si myslím, že nikdo z nás nevyjde ven do zimy bez levé rukavice nebo bez pravé boty. Tím chci říci, že pravice potřebuje levici a levice zase pravici. V České republice se bude žít před volbami i po volbách a vždycky nějak bylo a bude, ať stát spravuje ten či onen. Říká se, že máme vládu, jakou si zasloužíme. Tak nenadávejme před volbami. Nadávejme až po nich…

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář