Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náměstí

13. 10. 2017

Jiří K o s, 11. září 2017

Náměstí je v každém městě místo, kde je soustředěno nejvíc obchodů a lákadel pro místní občany a hlavně turisty, kteří přes něj projíždí. Ne jinak je to i s tím naším, kterému vévodí Stará radnice. I v minulosti to tak bylo. Ale tenkrát těch prodejních míst bylo víc a včele s bankou v podobě České spořitelny. Ale časy se mění a mění se i podoba a styl náměstí.  
   Náměstí je dobře situované, ale ať se na mě ti, kteří ho zrekonstruovali, nezlobí, je to jen suchá, betonová a fádní plocha, okrášlená trochou květeny a mladým stromořadím. V době horkých letních dní naprosté peklo bez stínu. Mám pochybnosti, zda stromy někdy vůbec vyrostou do košaté podoby. Navíc se zde člověk cítí tak trochu nesvobodný, bez soukromí a svázaný očima všech, kteří se tam zrovna nachází. Nemá se kam schovat.
   Dejme tomu, že jiná volba nebyla a náměstí je takové, jak je. Pak fontána, které říkala bývalá starostka kašna, ale kašna to není, byl dobrý nápad. Proč nefunguje, všichni víme a že nebude fungovat – to taky víme a asi chápeme. Nikdo z vlastní kapsy na její opravu nedá.  Když není její zprovoznění zatím reálné, proč na toto suché místo alespoň nevyvést pitnou vodu, která by lidi na náměstí osvěžila. A stačil by k tomu jen jeden obyčejný kohoutek nebo ventil a otočit jím, nebo stisknout, aby voda na okamžik vystříkla a ochladila. V horkých dnech je to skutečně dobrá vzpruha.
   Velice oceňuji přístup a obchodnický tah prodejce zmrzliny Na náměstí, když před svůj obchod umístil přístroj, který ochlazuje a zvlhčuje prostředí kolem jejich prodejního místa. Ano – to je správný přístup k lidem, po kterých se chce, aby se na místo rádi vraceli.
   Měl by být zájem všech, kterým na městu záleží, aby se turisté do Lomnice rádi vraceli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář