Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koho volit?

18. 10. 2017

Lumír Šarman, 18. listopadu 2017

Za pár dní si zvolíme nový parlament. Za pár týdnů budeme mít novou vládu. krizovatka.jpgPo letech máme zase možnost silou svého jednoho voličského hlasu ovlivnit, jak to dopadne.
   Možná máte stejně jako já pocit, že je to stále složitější. Rozhodnout se pro to či ono uskupení. Pokud člověk v průběhu volebního období alespoň trochu sleduje chování všech aktérů na politické scéně, asi nenajde nikoho „neposkvrněného“. Nikoho, kdo by byl bez chyby a zářil do daleka jako ideální volba pro budoucnost této země. Když házíme všechny stávající i potenciální politiky do jednoho pytle, zapomínáme, že sami nejsme černí ani bílí, ale spíše šedí. Každý má své plusy a mínusy.
   O směrování naší země přemýšlím dlouho a orientaci v dění kolem nás věnuji docela dost času. Ani při takovém přístupu jsem se však nerozhodoval vůbec lehce. Začátek byl docela hladký. Bez problémů jsem vyloučil KSČM. Potom i SPD Tomia Okamury. Přijde mi velmi úsměvné, když syn japonského otce volá po zastavení migrace k nám. Kdyby to, co navrhuje, aplikoval sám na sebe, asi by se musel odstěhovat.
   Složitější rozhodování bylo s ANO 2011. Tomuhle projektu jsem zpočátku dost fandil. Jenže jak přestal být Andrej Babiš člověkem „z venku“ a stal se normálním politikem, ministrem financí a místopředsedou vlády, ukázalo se, že má „zajímavou minulost“ a dost svérázně si vykládá svou službu této zemi.
   Česká strana sociálně demokratická není mým šálkem kávy – nejsem jejím typickým voličem a odrazují mě lidé typu Milana Chovance. Když jsem ho viděl se zbraní, jak nabádá proti omezení držení rychlopalných střelných zbraní u nás, stačilo to.
   ODS – v té straně jsem byl a taky za ní kandidoval do parlamentu. Jenže to byla jiná ODS. Tahle je pro mě mrtvým projektem.
   Zvažoval jsem dlouho KDU-ČSL, mou poslední volbu z roku 2013. Lidovci mě během volebního období nijak zvlášť nezklamali. Spíš naopak. Když ale zbaběle vycouvali z koalice se STAN, měl jsem jasno. Volit je nebudu. Moji zástupci musí kromě správných hodnot mít právě i odvahu si za nimi stát.
   TOP 09 je mi v některých aspektech velmi sympatická, protože fandí Evropě a našemu místu v ní. Jenže personálně stojí pořád především na Miroslavu Kalouskovi.
   Zelení a Piráti. Další dvě malá uskupení, která jsem zvažoval a nakonec vyloučil. Zelení už ve vládě byli a nebyla to žádná sláva. Piráti jsou na mě příliš punk.
   Nakonec mi v pomyslném bubnu, že kterého jsem vybíral nejlepší variantu, kterou v sobotu hodím do volební urny, zůstalo STAN – Starostové a nezávislí. Ti lidé jsou slušní, věcní, proevropští a mají zkušenost z obcí. Dříve kandidovali s TOP 09, pak se chtěli spojit odvážně s KDU-ČSL, i když to znamenalo potřebu dosáhnout ve volbách alespoň 10 %. Možná je to právě odvaha starostů a jejich kvalitní jihočeská kandidátka, co nakonec rozhodlo.
   Jak se rozhodujete Vy? Jsem si jistý, že také zvažujete pro a proti, nesednete snadno na lep jednoduchým pravdám a řešením a vyberete, jak nejlépe umíte. Víc není třeba.  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář