Jdi na obsah Jdi na menu
 


Benefiční koncert pro hospic

6. 6. 2017

Od smutku k radosti

Kateřina Orlová, 15. května 2017

Za kostelní sbor Kos i letos zvu všechny zájemce a věrné posluchače na další z již tradičních benefičních koncertů pro Hospic sv. Kleofáše. Tentokrát však nezazpíváme v Lomnici, ale v Husově kapli v Třeboni, a to v rámci Týdne pro hospic v pondělí 5. června v 19 hodin.
   Jako vždy má náš koncert téma. Letos nás intuice přivedla k programu velmikleo.jpg volně inspirovanému pěti fázemi smutku psycholožky Elisabeth Küblerové-Rossové. Odpověď lidské psychiky na tíživé životní situace se tak či onak vyvíjí a rámcově může více či méně věrně sledovat pět fází, které autorka vypozorovala u umírajících. Pevnými základy tohoto vývoje je všudypřítomná naděje či určité pozitivní hodnoty přítomné i v tom nejbědnějším lidském stavu.
Písněmi v letošním koncertu tedy chceme sledovat, co člověk prožívá na životních křižovatkách. Je-li postaven před nepříjemnost, zprvu ji v rámci sebeobrany a šoku popírá. Nechce, odmítá, staví obrannou zeď. Posléze může přijít hněv, vztek, zloba, agrese. Člověk prožívá pocit životní nespravedlnosti. Když se trochu zklidní, zaklepe na dveře jeho duše naděje. Je aktivnější, smlouvá, modlí se, prosí, doufá. Jenže když to nějakou chvíli trvá, podléhá depresi a smutku. Přichází pláč, strach, úzkost, beznaděj. Nakonec se však může se vším smířit. Se sebou, se svým osudem, s druhými, se svou bolestí. Smíření přináší klid a uvolnění. Možná nově poznané hodnoty. Možná i radost, protože i když něco možná končí, může něco dalšího začít.
   Ale nenechte se odradit. Naše písničky jsou lehčí než životní krize. A většinou radostné, většinou směřují k té poslední, úlevové, povznášející fázi.
A tak Vás zveme do Třeboně do příjemného prostředí Husovy kaple v Seifertově ulici na koncert od moll k dur, od smutku k radosti.