Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babišovy i naše otazníky

13. 10. 2017

Lumír Šarman, 26. srpna 2017

Toho, kdo se jenom trochu zajímá o dění v naší zemi to nepřekvapilo. Kolem a_babis_praha_2015.jpgČapího hnízda – zrekonstruovaného statku ve středních Čechách – se toho namluvilo a napsalo hodně. Stručně řečeno: padesátimilionová dotace, kterou tento projekt získal, je předmětem vyšetřování. Existují otazníky, jestli vše proběhlo tak, jak mělo a nešlo o dotační podvod, čemuž leccos naznačuje.
   Policie ČR požádala v rámci vyšetřování kauzy Čapí hnízdo parlament o vydání dvou poslanců za ANO 2011, pánů Babiše a Faltýnka. Jsou podezřelí z podvodu. Věc nyní projednává Mandátní a imunitní výbor poslanecké sněmovny. Nedělo by se nic tak zásadního, kdyby nešlo o Andreje Babiše, kolem kterého je za poslední roky otazníků mnohem více. Nedělo by se nic, co by nás mělo nějak zvlášť zajímat, kdyby se nejednalo o předsedu parlamentní strany, která má reálnou šanci vyhrát říjnové volby. A nedělo by se nic až tak zvláštního, kdyby Andrej Babiš neustále demagogicky sám sebe i ANO nestavěl do pozice nepolitika a nepolitické strany, kteří se nechovají jako Oni – standardní strany a politici.
   Co se stane, když poslanecká sněmovna Babiše a Faltýnka vydá, což je pravděpodobné? Co to udělá s předvolební kampaní? Co na to příznivci ANO? Změní své rozhodnutí volit ho? A koho by si vybrali z nabídky dalších třiceti subjektů?  A především: co na to Andrej Babiš, který se neustále zaklíná slovy, že není jako ostatní politikové? Není jako oni, to znamená, že je čestnější? Že nelpí na své funkci? Nelpí na moci? Ukazuje, jak se postavit k nepříjemné situaci čelem?
    Andrej Babiš se už dávno politikem stal a ANO 2011 je parlamentní strana. Babiš byl tři roky místopředsedou vlády a je – i když už jen nepřímo – majitelem obrovského impéria firem. Jeho majetek jej řadí k nejbohatším lidem na světě. Nezapomínejme na to a nemějme na něj malé nároky.

Fotografie: David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0