Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANO, je dobojováno, ale všechno teprve začíná

6. 11. 2017

Lumír Šarman, 23. října 2017
Sobotní podvečer byl pro většinu naší rodiny docela vzrušující. Sesedli jsme se před televizní obrazovkou a sledovali, jak se ke své konečné podobě dotvářejí volební výsledky jednotlivých stran a hnutí. Fandili jsme svým favoritům, přemýšleli, jaký dopad na naši zemi složení nové sněmovny bude mít. Nakonec jsme byli celkem spokojení. Katastrofa se nekoná. Sice přišlo překvapení, ale na druhou stranu zase ne tak velké. A naše strany se do sněmovny dostaly.
   Největším překvapením pro mě nebylo vítezství hnutí ANO, ale výrazný klikata-cesta.jpgpropad ČSSD. Nedokážu si vysvětlit, proč dostali oranžoví takhle za vyučenou. Pracovali a mnoho věcí, které předtím slibovali svým voličům i prosadili. Přesto dostali ještě méně hlasů než KSČM. Druhým překvapením je slušný výsledek ODS. Zdá se, že pod předsedou Fialou vstali modří ptáci z popela. Piráti překvapili všechny včetně sebe sama – tohle nečekali a bude zajímavé sledovat, jak se s odpovědností třetí nejsilnější parlamentní strany popasují. Pozitivně překvapili i Starostové a nezávislí, protože kandidovali poprvé samostatně a ve sněmovně budou. Volební výsledek SPD Tomia Okamury až zas takovým překvapením není. Když vezmete v úvahu, že ze sněmovny zmizel Úsvit (předchozí Okamurův projekt) a komunistům klesly hlasy na polovinu, vyjde Vám, že se vlastně jenom radikální hlasy přelily jinam.
   Co bude dál je ve hvězdách a ve hře je mnoho faktorů a zájmů. Prezident republiky vyhlásil, že svolá ustavující zasedání parlamentu až na 20. listopadu. Teprve potom pověří Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. To, že se teď jednotliví aktéři vymezují vůči sobě navzájem a mnohokrát padá „s ANO rozhodně do koalice nepůjdeme“, bych teď nebral úplně vážně. Říkám tomu tanečky. Až klesnou emoce, přijde (snad) rozumné uvažování o tom, co nejvíce prospěje téhle zemi. Přinejhorším povládne stále současná vláda a třeba v létě příštího roku nás čekají další volby, při kterých budou voliči psát znovu vysvědčení za „školní rok“, který novým politikům právě začal.