Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vydařený konec Vánoc s Kosem - pro lomnické skauty

31. 1. 2017

Lumír Šarman, 27. prosince 2016
Je krátce pro šesté hodině večerní, na svatého Štěpána. Kostel svatého kos2.jpgVáclava v Lomnici. Sál je skoro zaplněný. Některé z příchozích překvapí, že židle pro posluchače jsou uspořádány netradičně. Nikoliv do řad a směrem k oltáři, ale kolmo k němu a do půlkruhu.
   Ze sakristie přichází sedmnáct členů lomnického sboru Kos. Diváci je přivítají potleskem. Dnešní koncert je zvláštní, protože má nejen připomenout Vánoce a základní příběh, který stál u jejich vzniku, ale také pomoci shromáždit prostředky lomnickému skautskému středisku 13 klíčů. Proto na úvod vystupuje vedoucí střediska David Brom. Seznamuje přítomné s historií skautského hnutí v Lomnici, které sahá s přestávkami až do roku 1936. Momentálně skauti potřebují podpořit, protože získali s pomocí své celostátní organizace objekt bývalého Jipra a čeká je rekonstrukce, na kterou je třeba sehnat dostatek financí. Zhruba 300 tisíc korun.
  Kos se rozezpívá a čas plyne oním zvláštním způsobem, jako když na chvíli ztratí dech a přemýšlí, kam se má vydat dál. Večer graduje společným zpěvem známé koledy, který doprovází Kateřina Orlová na kostelní varhany. Posluchači odmění každou píseň vřelým potleskem a na závěr si vytleskají i přídavek.
   Z příspěvků návštěvníků koncertu se pro skauty podařilo vybrat necelých 15 tisíc korun. Prima konec Vánoc.