Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spravedlnost neexistuje, blbost vždycky zvítězí

8. 3. 2016

Česká televize uvedla dvoudílný film Zločin v Polné, který rezonuje s dnešní náladou ve společnosti.

Lumír Šarman, 8. února 2016

   Nevědět, kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk, je velká ostuda. Nevědět, co se stalo v roce 1899 v Polné u Jihlavy, ostuda není, nicméně je to škoda. Historie se totiž, jak praví klasik, opakuje, a jak ještě Složenicyn dodává: „Téměř vždy je nemožné správně zhodnotit události v době, kdy je prožíváme, pochopit jejich význam a pravděpodobné následky“.
   Česká televize uvedla dvoudílný televizní film Zločin v Polné, který se snaží popsat atmosféru i průběh událostí, na které si už většina z nás ani nevzpomene. 29. března 1899 odešla tehdy dvacetiletá Anežka Hrůzová jako každý den z práce, ale domů už nedošla. Na základě nepřímých důkazů byl z vraždy obviněn o tři roky starší Leopold Hilsner, který byl židovského vyznání. To, co provázelo jeho obvinění a následující soudní proces, nelze s odstupem hodnotit jinak, než jako celonárodní protižidovskou hysterii a porušení zákona. Trvalo skoro sto let, než i české Ministerstvo spravedlnosti došlo k takovému závěru.
   Film režiséra Viktora Polesného a scénáristy Václava Šaška, ve kterém roli Hilsnerova statečného advokáta Auředníčka výborně ztvárnil Jaroslav Plesl, nastoluje téma spravedlnosti, která se má utkat s nálepkováním národnostní menšiny (židů). Spravedlnost tento boj prohraje. Téměř nikdo se nepostaví na Hilsnerovu obranu, a i když  jeho advokát prokáže jeho nevinu, je Hilsner odsouzen k smrti. V tu chvíli vstupuje do hry TGM, profesor filosofie, se na přímluvu svého bývalého žáka případem zabývá a veřejně rozporuje závěry vyšetřování i soudu. Většina národa se tehdy obrátila proti němu. Byl napadán, jeho děti mláceny spolužáky. Proběhl druhý proces. V něm byl Hilsner opět odsouzen k smrti. Následně mu na žádost jeho advokáta byl trest zmírněn na 25 let…
   Zločin v Polné je film o historii a pro současnost. Tvůrcům se podařilo ubránit patosu a načrtnout fresku, která umožňuje pochopit lidskou hloupost produkující zlo a utrpení nevinných. Velké téma lidských dějin – kolektivní vina – je nám připomenuto jako memento. Statečnost těch, které národ nejdříve odmítne, aby je později (TGM) vynesl skoro až do nebe, je tu ukázána jako velice těžké břemeno, které unesou jen málokteří.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář