Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok uběhl, uprchlíci nikde, ale strach a hysterie trvají

21. 10. 2016

Lumír Šarman, 14. září 2016

 

Letos, v den výročí zahájení okupace „spřátelenými“ armádami Varšavskéa_donkey.jpg smlouvy v roce 1968 se na Staroměstském náměstí střílelo (naštěstí slepými náboji) a volalo „Bůh je veliký.“ Jedenáctého září, v den výročí útoku na newyorská Dvojčata v roce 2001, přinesla stejná skupina lidí mobilní toaletu před velvyslanectví Saudské Arábie a chovala se k ní jako ke svatyni, čím si minimálně dělala legraci z náboženství, které vyznává přes jedna a půl miliardy lidí…
   Obě výše uvedené akce má na svědomí člověk, jehož jméno tu psát nebudu, abych mu nedělal zbytečnou reklamu. Je z Budějovic a jmenuje se jako nádoba na čaj nebo kávu. Prezident Zeman ho po incidentu na Staroměstském náměstí označil za magora, čímž svým způsobem udělal (konečně) tlustou čáru za společným vystoupením na Albertově 17. listopadu 2015.
  Jak se změnil pohled na tzv. migrační krizi za poslední rok? Jak se změnila realita? Je na místě vytrvalé strašení uprchlíky, potažmo islámem?
  Jak včera uvedl premiér Sobotka a dále rozvedla ČT24, střediska pro uprchlíky u nás zejí prázdnotou. Oproti minulému roku došlo k výraznému počtu ubytovaných – zadržovaných osob. Z pohledu Evropy platí dohoda s Tureckem, která podle všeho vedla k výraznému omezení počtu lidí, kteří se vydávají našim směrem. Německo registruje výrazně méně žadatelů o azyl. Teď bylo konečně uzavřeno příměří v Sýrii. Kvóty na přerozdělování uprchlíků, které si odhlasovala EU, jsou, zdá se, mrtvé.
  Máme tu tedy velký rozpor mezi skutečností a tím, co je nám servírováno některými lidmi, internetovými médii nebo skupinami. Odborně se tomu říká dezinformace, propaganda nebo obyčejné lhaní. Proč u tolika lidí funguje? Důvodů je určitě víc, ale ty nejzásadnější jsou tyto: 1) strach z neznámého, 2) strach o své pohodlí, 3) lenost doplňovat si názor, vnímat realitu jako celek a dávat si věci do souvislostí a 4) ignorantství čili nedostatek znalostí.
   Blíží se krajské volby, někde také senátní, příští rok budou parlamentní, pak prezidentské. Je kolem nás stále dost lidí, kteří prahnou po moci. Bohužel platí, že klidné a rozvážné nahlížení na svět v kombinaci se snahou podělit se o jeho starosti mnoho preferencí nepřináší. Boduje až brutální zjednodušování všeho. Především toho jak funguje svět (Islám je radikální a usiluje o nadvládu nad světem, uprchlíci nám vezmou domovy a znásilní naše ženy atd.) a jak řešit jeho problémy (stát budeme řídit jako firmu, i když to z podstaty není možné, nikoho sem nepustíme, ať to zařídí Němci atd.).
   Kdysi mě to štvalo, pak jsem z toho byl chvíli smutný. Dnes to chápu. Nechci a nebudu ale nečinně sledovat, jak političtí prospěcháři typu pana „nádoba na čaj“ využívají přízemních strachů a emocí každého z nás k tomu, aby vyjeli nahoru výtahem k moci a pak zapomněli na to, co hlásali, obklopili se bohatstvím a přešli na jinou „víru“.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář