Jdi na obsah Jdi na menu
 


Protiklady se (ne)přitahují

19. 2. 2016

Lumír Šarman, 4. února 2016

Jeden je výrazný, druhý spíše nevýrazný. Jeden má vlasů dost, druhý skoro žádné. Jeden potřebuje brýle, druhý je nenosí. Jeden provokuje, druhý uklidňuje. Jeden má vždy po ruce nějaké jednoduché vysvětlení a řešení, druhý spíše přemýšlí o složitosti dnešního světa i možných řešení. Oba dva mají podobnou popularitu mezi lidmi – paradoxně. Uhádli jste, o koho jde? Kdo jsou ti dva?

   Pokud ano, gratuluji, pokud ne, dovolím si ještě chvilku pokračovat. Ten první z obou pánů má větší sídlo. Ten druhý z obou pánů má o mnoho větší reálnou zodpovědnost. Jeden je o generaci starší než ten druhý. Jeden je vzděláním ekonom-plánovač, druhý právník. Teď už asi víte, o koho jde, že?

   A proč tyhle hádanky? K čemu? V posledních měsících, kdy se většina cesty.jpgz nás snaží zorientovat ve změnách, které přicházejí, hledáme srozumitelné odpovědi. Odpovědi, které neuspokojují jenom naše primitivní já, ale které budou v souladu s našim svědomím. Ten první pán oslovuje naše buranské a hulvátské já. Ten druhý naše já rozumné, se svědomím a zodpovědností.
   
   Každá krize ukáže, co je v nás i v těch druhých. Je snazší souhlasit s buranem, zvlášť když je kolem hodně dalších buranů. Je správné chovat se podle svého svědomí. Že se to někdy nevylučuje? I to se může stát…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář