Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neuvěřitelné číslo

22. 3. 2016

Lumír Šarman, 19. února 2016

Některá čísla mají energii holubího pírka. Pak jsou data se silou šťouchance,eu.jpg jiná působí jako náraz do zdi, některá jsou jako silné zemětřesení. Záleží na příběhu, který kolem čísel vnímáme. Když příběh chybí, jsou nám jakákoliv čísla vlastně jedno. Příklad? Velké číslo lidí procházejících Evropou má silný příběh a proto většinu lidí silně zajímá. Počet vyrobených aut za rok už je na tom podstatně hůře, ale pořád se najde docela dost lidí, kteří zbystří. Za čísla bez příběhu považuji zatím bohužel ta z Bruselu. Ačkoliv jsme členy unie od roku 2004, zatím máme k naší Evropě spíše rozporuplný vztah.
   Minulý týden předala média stručně zprávu Ministerstva financí ČR: náš stát obdržel v roce 2015 od Evropské unie o 151,8 miliardy korun více, než do ní zaplatil. Tečka. Informace bez příběhu, která jedním uchem vešla, druhým vyšla…
    Jenže tohle číslo příběh má a docela silný. V našem státě nás bydlí zhruba deset a půl milionu. Kdybychom se podívali na to, kolik pomyslně každý z nás jako roční „členský příspěvek“ prostřednictvím státu EU vloni zaplatil, zjistíme, že jsou to asi čtyři tisíce korun. Ano, docela slušný poplatek. Člověk by přirozeně očekával, že za tolik peněz dostane adekvátní přidanou hodnotu.
   Výhody členství v Evropské unii, volnost pohybu, možnost pracovat v jakémkoliv členském státě, volnost obchodování, vyjednávací síla půl miliardy lidí oproti deseti a půl miliónům  apod., se určitě nedají přepočítat jenom na peníze. Jedno číslo nám ale Ministerstvem financí před pár dny nabídnuto bylo. Je to oněch 151, 8 miliard navíc. Každý z nás zaplatil čtyři a získal osmnáct a půl tisíce. To je pro mě až neuvěřitelně silné číslo.

Zdroj informací: http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2016/cista-pozice-ceske-republiky-vuci-rozpoc-23947

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář