Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minulý rok byl suchý. Jaký je zatím tento?

22. 7. 2016

Lumír Šarman, 8. června 2016

 

Lidské uvažování je zvláštní. Většinou nás nejvíce ovlivní poslední prožívané období a podle něj máme pak tendenci posuzovat, jak to kolem nás vypadá celkově. Když přijde dlouhá série horkých dnů, jako třeba loni v létě, začnou se nám z úst řinout slova jako „strašné vedro“, „výheň“, „to se nedá vydržet“, „chtělo by to moře“ nebo „už aby konečně zapršelo“. Když pak prší déle než pár dní, přijdou výrazy podobné, jenom významově pootočené na druhou stranu.
   Ve sdělovacích prostředcích už zhruba rok slýcháme i čteme o suchu, které v České republice panuje, zejména jde-li o tak zvanou zásobu půdní vláhy.
   Konec května přinesl letos vláhy dostatek a tak mě napadlo podívat se, jak jsme na tom od začátku roku. Podívejte se na graf. Celkově v roce 2016 napršelo (nasněžilo) v porovnání se stejným obdobím roku minulého o 21,8 milimetrů více vláhy, čili více jak dva plné klasické kýble na jeden čtvereční metr. Zaplať pánbůh. Ve srovnání s dlouhodobým normálem (zdroj: ČHMÚ) spadlo však od ledna do května o 4 mm méně.srazky.jpg
    Aktuální zásobu vody v půdě může ilustrovat mapka, kterou připravuje Český hydrometeorologický ústav. Jmenuje se „zásoba využitelné vody…“. Podle všeho se loňský deficit podařilo srovnat (to neznamená, že už podobně stačila zvednout i hladina tzv. spodní vody) a většina území naší země je v normálu nebo v plusu. Léto má být opět suché a teplé.

zasoba-vyuzitelne-vody.jpg