Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léto končí. Bylo celkově teplejší a vlhčí než to loňské.

30. 10. 2016

Lumír Šarman, 21. září 2016
Podzim se ve dveřích času střídá s létem. Přináším meteorologický pohled na october_in_montreal._bye_bye_ete_-_panoramio.jpgnejteplejší období letošního roku. Když jsem se pustil do zkoumání dat za loňské a letošní léto, čekal mě docela překvapivý objev. Letošní léto bylo teplejší než to loňské. Sice o chlup a z určitého pohledu, ale bylo.
   Spočítal jsem, že vloni bylo v období od 21. června do 22. září celkem 33 (!) dnů s teplotou rovnou nebo přesahující třicítku. Letos jen 11 a maxima nedosahovala loňských 38 stupňů. Extrémně horké dny tedy hovoří ve prospěch léta 2015. Jenže když jsem vzal počet dní s teplotou rovnou nebo vyšší než 20 stupňů, tak jich právě končící léto nasbíralo 49, o jeden víc než léto 2015. A ještě jeden argument ve prospěch právě dohasínajícího léta: počet dní s teplotou pod 20 stupňů – jen 15. V minulém extrémním létě jich bylo 20, hlavně díky chladnému počátku září.
  Pokud by vás zajímaly srážky, tak zase vyhraje letošní léto – 239 milimetrů. Vloni jen 190. Celkově jsme letos od začátku roku pořád „dobří“, tedy lepší než dlouhodobý průměr. Díky červenci jsme si vytvořili přebytek, a ačkoliv byly srpen i září zase tzv. podnormální, pořád (a to i když nespadne do konce září ani kapka) budeme o 9 milimetrů v plusu. To už samozřejmě neřeší deficit z loňska a zásoba vody v půdě opět klesá. Co naděláme. Třeba bude podzim na srážky trochu bohatší. Léto 2015 bylo v každém případě krásné, protože středoevropsky typické.