Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fenomén

25. 4. 2016

Lumír Šarman, 8. března 2016

Kdybyste ji potkali na ulici ve Žďáru nad Sázavou takříkajíc v civilu, asi byste martina.jpgsi nevšimli, že míjíte ženu, která má za sebou neskutečné výsledky ve svém oboru. Když se v devíti letech postavila na brusle, nikdo netušil, že jde o první kroky pozdější královny, která bude na svém panství – ženském rychlobruslení  – panovat po mnoho let…
   Martina Sáblíková. Narodila se v květnu roku 1987, takže za nedlouho oslaví 29 let. Když jí člověk vidí k rychlobruslařské kombinéze, žasne, kde se v těle měřícím na výšku 171 centimetrů a  vážícím 53 kilo, bere tolik síly a vytrvalosti.
   Vypočítávat její fenomenální výsledky je na dlouho. To se radši podívejte na její oficiální stránky http://www.martina-sablikova.com nebo na Wikipedii. Je to dech beroucí výčet. Naposledy vyhrála (počtvrté!) mistrovství světa ve víceboji minulý víkend. To znamená, že v kombinaci tratí 500, 1500, 3000 a 5000 metrů není na světě lepší rychlobruslařky.
   Napadne Vás nějaký jiný český sportovec, který vyhrál desetkrát za sebou světový pohár ve své disciplíně?
   Rychlobruslení je menšinový sport a proto jen informovaným fanouškům sportu jako takového je známo, že u nás není ani jedna moderní rychlobruslařská dráha, natožpak krytá hala. Martina trénovala v dětství na staré dráze ve Svratce, potom už na drahách v zahraničí.   
   Jenže Martina Sáblíková to není jen rychlobruslení, ale také skvělá cyklistika. Má víc jak patnáct medailí z mistrovství republiky včetně několika titulů v posledních letech – poráží s přehledem ostatní specialistky. A chystá se na letní olympiádu do Ria!

Pro každého, kdo chce něčeho dosáhnout, ale nemá pro to ideální podmínky, pro každého, kdo potřebuje inspiraci k dlouhodobé dřině, která nakonec přináší skvělé výsledky, pro každého, kdo pochybuje o tom, že má být na co pyšný a pro všechny, kteří tvrdí, že nejsou hrdí na tuhle zemi, je tu Martina Sáblíková. Fenomén. Symbol. Značka nejvyšší kvality. Zasloužila by si pomník. Už za života. Postavme jí ho zatím alespoň tím, že jí vzdáme hold.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář