Jdi na obsah Jdi na menu
 


Donald Trump prezidentem USA – dobrá zpráva?

16. 12. 2016

Lumír Šarman, 10. listopadu 2016

 

Mám rád Spojené státy americké. Byl jsem tam, naposledy před pár lety. donald_trump_september_3_2015_-cropped-.jpgSpolupracuji s americkou firmou, čtu si některé americké autory, občas mrknu na CNN. Proto tedy asi nepřekvapí, že jsem docela poctivě sledoval předvolební prezidentskou kampaň i výsledek volby z 8. listopadu.
   V začátku kampaně – loni na jaře – když Demokraté a Republikáni začali roztáčet kolotoč stranických nominací, ze kterých nakonec vítězně vyšli Hillary Clinton a Donald Trump, jen málokdo tušil, jaké bude rozuzlení. Vyhrál a novým americkým prezidentem se od ledna příštího roku stane pan Trump, o kterém jsme toho hodně slyšeli a viděli. Mě se zapsal do vědomí, jako spíše arogantní a hulvátský slon v porcelánu, který ale umí velmi dobře splynout s nespokojenou částí americké bělošské komunity. Jeho protikandidátka zdaleka nebyla ideální volbou, ale přišla mi jako vhodnější budoucí prezidentka. Konec konců, jméno Bill Clinton Vám možná něco říká, že?
   Člověk míní, volby mění. Sekli se prognostici, netrefila se většina médií, české sázkové kanceláře prodělaly majlant. Vyrojily se stovky rychlých komentářů, analýz a úvah, co bude pan Trump jako prezident světové supervelmoci znamenat pro Ameriku, pro svět. Troufnu si říct, že to pořádně nemůže říct ani on sám, protože teprve zasednutím do oválné pracovny Bílého domu se mu otevře svět, o kterém zatím ví jenom z doslechu.
   Rád vidím pozitivní věci i v na první pohled negativních překvapeních. Pomáhá mi to jít dál a nehroutit se, když něco nevyjde. To pozitivní na vítězství Donalda Trumpa je především fakt, že demokracie funguje, nikdo nemá nic jistého a že dlouhodobá přítomnost v politice vede k odtržení od reality a je nevyhnutelně jednoho dne potrestána (viz u nás například bývalý ministr a senátor Škromach, toho času nezaměstnaný).