Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrá zpráva

3. 6. 2016

Kateřina Orlová, 6. května 2016

Pak že v rádiu nevysílají taky občas dobré zprávy. Dnes se mi dostalo k uchu velmi optimistické povídání o tom, že už v roce 2022 budou mít obyvatelé pražského Spořilova konečně klid od tisíců kamionů, které kolem jejich bytovek každodenně projedou, poněvadž se postaví spojka mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Spořilovští již nebudou mít šuplíky plné mastného černého prachu tak jako my, kteří bydlíme kolem státnice v Lomnici. Aby toho nebylo málo, hlukem, smradem, špínou a otřesy stěn nebudou ohroženi ani obyvatelé Běchovic, kolem jejichž domů měly kamiony jezdit (!), protože nepochybně někdo česky geniální vymyslel podtunelování, takže na povrchu bude klid.
A náklaďáky si budou dál svištět po českých silnicích a brázdit celou naší drahou českou vlastí.
   Zrovna nedávno mi jeden známý vykládal, že má projeté Rakousko včetně vlak.jpgokolí Vídně a Maďarsko, ve dne i v noci, ve všední den i ve svátek, a že tam na silnicích ani na dálnicích na tiráky nenarazí. A že se u nás ty kamiony snad rodí. Taky bych řekla.
   A tak mi to připadá celé postavené na hlavu a místo jásotu nad stavěním další spojky, natožpak tunelu, jsem totálně znechucená a trnu, jak se to bude vyvíjet dál. Nejen proto, že kamiony jsou pro některé obyvatele Lomnice (Tyršova ulice, náměstí, Třeboňská ulice) neodbytnými společníky v bdění i spánku. Nehledě na to, že se prý při opravě mostu u Staré Hlíny přesměruje přes léto doprava přes Lomnici.
   Vracím se ke svému starému stesku po nákladní železniční dopravě, kterou želbohu české nákladní lobby bezpochyby nedopustí. A když navíc slýcháme další „dobré“ zprávy, kupříkladu tu o zákoně zakazujícím kouření v hospodách nebo o trestných činech hanobení příslušníků toho a onoho, máme jistotu, že se naši vládci budou dál zabývat podružnostmi a zbytečnostmi, že se budou dál pilně plést do života občanů, že za ně budou myslet, rozhodovat a zodpovídat, přikazovat jim své pojetí svobody a zakazovat jim jejich zodpovědnost a svobodu a že zásadní věci ovlivňující životní spokojenost, jako je například silniční doprava, kterou občan do svých rukou opravdu vzít nemůže, řešit vůbec nebudou nebo je budou řešit pohříchu jen kosmeticky a dalším škozením.
   Ale je hloupé lkát – svět není řízen racionálně, to si musím neustále připomínat.

Obrázek: Dirk Ingo Franke (Vlastní dílo) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář