Jdi na obsah Jdi na menu
 


79 nových stromů

23. 12. 2016

Lumír Šarman, 12. prosince 2016konsky-1.jpg
Rok se chýlí ke konci a příroda už usnula zimním spánkem. Až se na jaře zase probudí, bude v Lomnici zeleněji a příjemněji. V říjnu totiž proběhla v okolí dvou městských rybníků Koňský a Peřinka nenápadná akce, které si všimli jenom někteří.
   Za více než půl milionu korun bylo pokáceno dvanáct starých stromů a prořezáno dalších 134. Hlavně ale bylo sedmdesát devět stromů nově vysazeno. Jde už o několikaleté vzrostlé mladé stromy, kterým nebude trvat dlouho, než vytvoří na pohled zajímavou korunu a dodají místu, kde stojí plnější výraz. Pro dendrology uvádím, že z nově vysazených takřka osmdesáti stromů bylo nejvíce Lip srdčitých (28) a Jeřábů ptačích (20). Následovaly Duby letní (17), Olše lepkavé, Vrby bílé a Jasany ztepilé – každý druh po čtyřech exemplářích.
perinka.jpg

    Podle slov starosty Karla Zvánovce by po uzavření akce a jejím vyúčtování měly naprostou většinu finančních nároků na ni pokrýt peníze z dotací. Příští rok pak radnice plánuje její pokračování i v dalších lokalitách v Lomnici.
  Po projektech, o jejichž důležitosti pro město a intenzitě využití můžeme na základě dosavadní zkušeností s úspěchem pochybovat – královnou je mezi nimi Farská louka, přišlo vedení Lomnice s rozumným nápadem, který městu sluší.

   Naše město třídí odpad, podporuje občany, kteří topí ekologicky, vyváží popelnice jednou za dva týdny a stará se o svou zeleň. V kraji, který má přírodu jako své největší lákadlo, je to výborná strategie a na Zemi, kterou díky bezohlednosti člověka úspěšně likvidujeme je to jiskřička naděje, že ještě není vše ztraceno.