Jdi na obsah Jdi na menu
 


2015 PF 2016

12. 1. 2016

Lumír Šarman, 31. prosince 2015

2015 a fotografie mých vzpomínek. První obrázek? Horké a dlouhé léto. Zmrzlina. Další snímky? Řecká krize (finanční) v první polovině roku. Relativní uklidnění na Ukrajině. Klesající cena ropy – benzínu a nafty. Pokračující řádění Islámského státu. Neklid v Iráku. Válka v Sýrii, které nikdo nevidí na konec. Šest set let od upálení mistra Jana. Papež František jako v dobré slova smyslu zjevení. Restart katolické církve a jejích hodnot? Podzim ve znamení jednoho zásadního tématu: migrační vlna. Názory ode zdi ke zdi. Linie vedoucí mezi přáteli, rodinami, společností. Supi pasoucí se na nesmyslném strachu většiny a rozhazující kolem sebe populistické utišující tabletky jednoduchých řešení. Prezident Zeman a zjevení v jiném slova smyslu. Naštěstí, že ke strachu z neznámého přišly i kolorované obrázky růstu ekonomiky a platů. V Paříži se celý svět konečně dohodl na ochraně globálního klimatu. Závěr roku jsme všichni uctili v našich chrámech konzumu. Shrnutí? Rok neklidu, hledání a naděje.
   Jaký bude rok 2016? Dovolte mi pokus o malou prognózu. Začněme od pf.jpgnašich peněženek. Platy ještě porostou – jedeme přece na vlně růstu ekonomiky. Co na tom, že je to hlavně díky dotacím tolik kritizovaného Bruselu. Růst ekonomiky ale zpomalí. Cena ropy zůstane ještě dost dlouho dole. Cena elektřiny také. Rodinné rozpočty tedy z této strany nečeká neočekávané vydání. Na druhou stranu všichni podvědomě tušíme, že další pokles ekonomiky, bez ohledu na to, jestli bude za 2 nebo 5 let se blíží a měli bychom na to myslet v domácích rozpočtech. Politická situace bude vcelku klidná. Budeme volit do krajského zastupitelstva. Bude pokračovat série teplých roků. A jaké to bude ve světě? Amerika se bude připravovat na prezidentské volby a Rusko si dál nebude chtít přiznat, že už není velmoc. Čína a další země? Kdo ví.
   Přál bych nám všem, abychom rok 2016 zpětně hodnotili jako dobré víno. Aby vše nepřebila jedna dominantní chuť, ale nabídl nám směsici vyvážených tónů, které je radost poválet na jazyku a pak polknout. Pevné zdraví a ať se Vám všem daří!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář