Jdi na obsah Jdi na menu
 


2016

Příspěvky

Chválím a děkuji

10. 11. 2016

Že není v Lomnici bohužel všechno růžové, pozná každý, kdo vystrčí navečer či v noci nos ven nebo si nedej bože otevře okno a zjistí, že pálením chemikálií zase jiní spoluobčané svým spoluobčanům doslova otravují život.

 

Léto končí. Bylo celkově teplejší a vlhčí než to loňské.

30. 10. 2016

Podzim se ve dveřích času střídá s létem. Přináším meteorologický pohled na nejteplejší období letošního roku. Když jsem se pustil do zkoumání dat za loňské a letošní léto, čekal mě docela překvapivý objev. Letošní léto bylo teplejší než to loňské. Sice o chlup a z určitého pohledu, ale bylo.

 

Rok uběhl, uprchlíci nikde, ale strach a hysterie trvají

21. 10. 2016

Letos, v den výročí zahájení okupace „spřátelenými“ armádami Varšavské smlouvy v roce 1968 se na Staroměstském náměstí střílelo (naštěstí slepými náboji) a volalo „Bůh je veliký.“ Jedenáctého září, v den výročí útoku na newyorská Dvojčata v roce 2001, přinesla stejná skupina lidí mobilní toaletu před velvyslanectví Saudské Arábie a chovala se k ní jako ke svatyni, čím si minimálně dělala legraci z náboženství, které vyznává přes jedna a půl miliardy lidí…

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2016 | Komentářů: 0

Náš nekonečný příběh

21. 10. 2016

Celé jaro a skoro celé léto jsem čekal a doufal, ptal se, jak to vypadá. Řešíme to, je to složité. To byla odpověď. Pak, jednoho dne, konkrétně 22. srpna se něco začalo dít.

 

Domácí mazlíčci

14. 9. 2016

Kamarádce vběhla loni v létě pod auto srnka, která bohužel střet nepřežila. Zbylo však po ní srnče. Co s opuštěným mládětem? Vzít ho domů a vypiplat, zachránit mu holý život.

 

Výstava lomnického výtvarníka v Lomnici

14. 9. 2016

Že malíř a sochař Pavel Karták pochází z Lomnice nad Lužnicí a že jeho současně probíhající výstava (24. června až 15. listopadu 2016 v lomnickém kostele sv. Václava) je opravdu návratem, to musí věřit přinejmenším všichni Kartákovi na světě.

 

Ideální léto (aktualizováno)

12. 8. 2016

Máme za sebou první měsíc letošního léta. Za tu dobu bylo jen pět dnů s teplotou 30 stupňů nebo víc. Jinak se teplota většinou pohybovala kolem příjemných 25.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2016 | Komentářů: 0

Minulý rok byl suchý. Jaký je zatím tento?

22. 7. 2016

Lidské uvažování je zvláštní. Většinou nás nejvíce ovlivní poslední prožívané období a podle něj máme pak tendenci posuzovat, jak to kolem nás vypadá celkově. Když přijde dlouhá série horkých dnů, jako třeba loni v létě, začnou se nám z úst řinout slova jako „strašné vedro“, „výheň“, „to se nedá vydržet“, „chtělo by to moře“ nebo „už aby konečně zapršelo“. Když pak prší déle než pár dní, přijdou výrazy podobné, jenom významově pootočené na druhou stranu.
 

 

Návraty sochaře a malíře Pavla Kartáka

22. 7. 2016

Autor připravované výstavy Pavel Karták (* 1942) je jihočeským rodákem ze Stříbřce v okrese Jindřichův Hradec. Část svého dětství a mládí prožil v Lomnici nad Lužnicí, kam se nyní svou tvorbou rád vrací.

 

Zdání může klamat, aneb kdo by to do něj řekl

13. 7. 2016

Pokud byste dali na první dojem nebo pokud byste ho viděli jet po Lomnici na jeho oblíbeném dopravním prostředku – kole, asi byste to do něj neřekli. Jenom nemnoho obyvatel našeho města tuší, že mezi nimi žije tichý autor rozšafných povídek,...

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2016 | Komentářů: 0