Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavá „dovolená“ – v Protektorátu

21. 7. 2015

Lumír Šarman, 15. června 2015

Blíží se léto, čas dovolených. Na hodně netypickou dovolenou se dvacátého dovolena.jpgtřetího května vydala prostřednictvím České televize jedna rodina. Velká rodina. Děda Jiří (82) a babička Jarmila (79) tvoří nestarší generaci. Jejich dcera Jarmila (51) s manželem Mildou (42) další. Jejich děti Marek (17) a Kuba (11) jsou generací nejmladší. Do rodiny patří ještě Honza (37), syn druhé dcery prarodičů, která se na „dovolenou“ nevydala.
   Česká televize – volně inspirována jinými zahraničními projekty - vymyslela reality show, jakou jsme ještě neviděli. Vybraná rodina se v minulém roce na dva měsíce přenesla do doby Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945), na statek odpovídající čtyřicátým letům minulého století, umístěný ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Dostali k užívání vybavenou zemědělskou usedlost s hospodářskými zvířaty a kouskem pole. Každý týden plnili uložené úkoly a setkávali se s tehdejší realitou…
   Česká televize zariskovala, když se pokusila představit divákům sedmdesát let vzdálenou dobu, na kterou si ještě někteří pamatují, a o které se toho hodně napsalo, napovídalo, nahádalo a natočilo. Sledoval jsem všechny díly a nenudil jsem se. Považuji se člověka, který naši novodobou historii jakžtakž zná, období Druhé světové války mě už dlouho zajímá. Proto můžu napsat, že pro starší a zejména pak pro mladé diváky by mohla Dovolená v protektorátu představovat neotřelý pohled na život, který už je tak vzdálený. Podnět k přemýšlení a vytvoření si jiného než jen na učebnicích a historických artefaktech založeného názoru.  Historie je živá. Neustále se tvoří tím, jak o ní přemýšlíme, mluvíme a píšeme. Nestrašnější válka. Byli Češi hrdinové nebo jen tak proplouvali? Existovala kolektivní vina všech Němců? Proč někteří kolaborovali a jiní ne? Jak bychom se každý zachovali, kdybychom čelili stejným výzvám jako lidé tehdy?
   Veřejnoprávní média bývají kritizována za to, že neplní dobře svou funkci. Tentokrát si ale česká televize zaslouží pochvalu a povzbuzení k dalším podobným pohledům na historii obyčejných lidí.
Informačně bohaté stránky pořadu se všemi odvysílanými díly najdete zde.