Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vespula vulgaris versus Apis mellifera

3. 9. 2015

Lumír Šarman, 12. srpna 2015

Jdu si tak ráno pro snídani do pekárny k Baštýřům. Do očí mě uhodí skupinky vosa.jpgvos, které až hystericky lačně sedají na vystavené koláčky, koblihy a další sladké dobroty. Hltají a hltají. Nic kolem je prakticky nezajímá. „Minulý týden tu ještě nebyly,“ říká smutně prodavačka. „Mám tu na ně elektrickou mucholapku, ale nezabírá.“ Cítím nepříjemný pocit z hmyzu, který nemám rád, protože mě otravuje neustálým poletováním a lezením kolem, když zrovna jím něco sladkého nebo jsem poblíž místa, kde se něco takového prodává.
apis_mellifera_bi.jpg   Před pár dny jsem se ptal dlouholetého lomnického včelaře, co včely. „Připravují se už na zimu, nic nekvete,“ zněla jeho odpověď. Bylo mi pracovitých včelek líto a říkal jsem si, jak asi zimu zvládnou, když letní snáška nestojí za řeč.
   Vosy a včely. Sestřenice z hmyzí říše. Totálně odlišné emoce, které ve mně vyvolávají.  Včela (Apis) je dříč, který opyluje a navíc nám sice nedobrovolně, ale pravidelně dává lahodný a blahodárný med a k němu mnoho dalších produktů. Vosa (Vespula) žádný med neprodukuje, drze se potuluje – poletuje kolem míst, kde něco sladkého jíme nebo skladujeme.  Zásadní rozdíl je také v tom, že když nás bodne včela, zahyne, zatímco vosa – pokud ji nestihneme zabít – uletí a klidně si bodne znova.
   Nemám vosy rád, ale když mě nechají na pokoji, nechám je taky v klidu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář