Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trenky na Hradě

8. 10. 2015

Lumír Šarman, 20. září 2015

Umělecká skupina Ztohoven, která má podle Wikipedie až sto členů, a která už provedla řadu umělecky-diverzních akcí, včetně vpašování simulovaného atomového výbuchu do vysílání ČT (2007), uskutečnila 19. září 2015 další úspěšný útok na všechny strnulé a maloměšťácké mozky v této zemi. V převlečení za kominíky pronikla na střechu Pražského hradu až ke stožáru s prezidentskou standartou, sňala ji a namísto ní vyvěsila – velikánské červené trenýrky! Na svých webových stránkách pak skupina uvedla, že „Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic.“
   Rozpoutala se debata nad zabezpečením sídla nejvyššího ústavního činitele. Mluvčí Ovčáček nešetřil silnými slovy a volal po přísném trestu. Někdo čin umělců pochválil, jiný ho opatrně okomentoval, další zas jednoznačně odsoudil. A co vy? Považujete vyvěšení rudých trenclí na trestný čin? Za útok na státní symbol? Na prezidenta a jeho důstojnost?
   Podle mého mají umělci právo a snad i povinnost ukazovat nám svět z jiného úhlu. Bořit zažité vzorce vnímání. Šťouchat nás do žeber našich zaběhnutých návyků, přes které někdy jen stěží vidíme pravou podstatu věcí. Češi si už od Bílé hory zvykli nést svůj složitý úděl pomocí švejkování. Rádi zpochybňujeme autority a děláme si z nich, když nás nemohou vidět ani slyšet, legraci. Ztohoven upozornilo po svém a hodně viditelně na fakt, že prezident Miloš Zeman coby prezident této země vykročil směrem, se kterým se zdaleka ne všichni občané dokáží identifikovat. Nedělám si iluze v tom, že ho červené trenýrky posunou jinam. Je to spíš vzkaz nám ostatním. Vtipným vzkaz. Jen se proboha nezaklínejme mezinárodní ostudou a nešermujme hrozbami odnětí svobody za čin, který by opravdu zralá hlava státu řešila tak maximálně s velitelem ostrahy Hradu, který neví, kdo se mu producíruje po střeženém prostoru.    

 

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář