Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šťastné a veselé…

7. 1. 2016

Kateřina Orlová, 28. prosince 2015
 
… nakupování, chtělo by se mi dodat vždy, když se blíží svátky.
Protože svátky nesvátky, řady aut na parkovištích, nasvícené regály, plné nákupní vozíky, fronty před pokladnami a pípání čteček, to jede neúnavně stále dál.
   Neděle a svátky nejsou úplné, když do nich zasahují věci všední, pracovní a shopping.jpgpřípravné, sváteční atmosféru za zavřenými dveřmi domovů a v přátelském a milujícím společenství u stolu otevřená náruč obchodů kazí, ať chceme nebo nechceme, protože nežijeme na opuštěných ostrovech a všichni dýcháme jeden vzduch. Co je to za kulturu, která se chová nekultivovaně? Nahromaděné zásoby před svátky (nedělemi) nestačí?
   V tomto světle mi připadá zestátnění Velkého pátku jako licoměrnost. Vidím už bohužel, jak se den největšího odříkání promění v ještě smělejší hromadění zásob na další tři předlouhé sváteční dny, během nichž je budeme bez omezení směle doplňovat. Pokud chtěla dát naše současná vláda zaměstnancům další volno, mohla si popravdě vybrat světštější příležitost. Například silvestra. Co přinese národnímu hospodářství přítomnost na pracovišti? Co důležitého můžeme právě v tento den pro firmu nebo stát udělat? Popíjet? Tlachat? Hrát hry? To a ještě spoustu dalších zajímavých věcí můžeme dělat poslední den v roce doma. Protože ruku na srdce – kdo v kanceláři musí na silvestra pracovat?
   Takže kdo chce najednou hájit křesťanské nebo vůbec nějaké hodnoty, má možnost. Nezdá se mi, že by to naše autority myslely vážně nebo to – byť takovou maličkostí, jako je svěcení svátečních dnů a řádný odpočinek – dokazovaly.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář