Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozum krotí emoce

17. 12. 2015

 – co říkají čísla, když se bavíme o uprchlících?

Lumír Šarman, 8. listopadu

V pátek večer, když jsem přejížděl rakousko-českou hranici, zastavili mě policisté v baretech, svítili mi do auta. Když nikoho dalšího neobjevili, poděkovali a pustili mě dál. Téma migrace je i podle tohoto signálu stále mezi námi. A co vy? Kam jste se za poslední týdny ve svém vnímání situace posunuli? Nabízím pár myšlenek a pár čísel pro doplnění obrázku.
   Přední britský dětský psychiatr Roger Kennedy v rozhovoru pro poslední číslo časopisu Respekt mimo jiné řekl: „Pro uprchlíky je ztráta domova ústřední téma, protože se pojí se ztrátou identity. A vlastně podobně to zažívá druhá strana. Přítomnost cizinců vyvolává úzkost ze ztráty domova a identity, úzkost, která je v současnosti v Evropě docela masivní. A ústí v typickou rigidní reakci – vzrůstající odpor k novým lidem… Tohle je přece náš domov, nelezte nám do něj!“

   Organizace Člověk v tísni zveřejnila užitečná čísla, která by mohla pomoci s občasnou hysterií kolem nebezpečí pramenícího z přistěhovalectví nebo z islamizace. Jde o čísla za rok 2014:
   V roce 2014 bylo na útěku v celém světě 59, 5 milionu lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy.
   Do Evropy jich přišel a o azyl požádal loni jen zlomek – 625 tisíc.
   Nejvíce lidí přišlo ze Sýrie (20%), Afghánistánu (7%), Kosova (6%), Eritree (6%) a Srbska (5%).
   V minulém roce požádalo v ČR o azyl  podle statistiky Ministerstva vnitra ČR celkem 1156 osob, z toho byl azyl udělen pouhým 82 osobám, většina byla z Ukrajiny.
   V letošní roce požádalo zatím o azyl necelých 800 lidí.
Pokud vás zajímají detaily, přečtěte si celý materiál.

   Většina uprchlíků míří do Německa. Jsou jich statisíce. Někde jsem četl, že při rozdělování migrantů mají Němci systém 1 uprchlík na 100 obyvatel dané obce. Pokud bychom byli v Německu, museli bychom v Lomnici přijmout 18 uprchlíků. Toho se bojíme?