Jdi na obsah Jdi na menu
 


První adventní

28. 12. 2015

30. listopadu 2015, Lumír Šarman

Tak už je zase tu. Čas Adventu – příchodu vyvrcholení roku. Už od pradávna si člověk v této době dopřával čas pro bilancování a zamýšlení se nad budoucností. Příroda usnula a zklidnil se běh každodenního života. Lidé se stáhli do svých domovů a byli spolu. Poslední dva tisíce let nám k tomu, abychom se usebrali, pomáhá Ježíšek, symbol naděje a nového přístupu k zažitým pořádkům.
  Včera večer se v kostele svatého Václava uskutečnil první adventní koncert starosta.jpgv režii folklórních souborů Javor a Javoráček. Na úvod promluvil starosta města Karel Zvánovec. V jeho slovech bylo tentokrát slyšet hodně porozumění k lidem, kteří potřebují naši pomoc. Jak řekl – alespoň v tom, že si na ně v tomto předvánočním čase vzpomeneme.
   Na těchto stránkách jsem se v posledních měsících zamýšlel nad současnou situací vyvolanou zejména děním v Sýrii, nad uprchlickou vlnou, která se převalila jihovýchodní a střední Evropou a skončila v Německu, ve Švédsku a několika dalších státech. K nám „dostříklo“ několik malých kapek z této vlny, přesto to vyvolalo bouřlivou reakci. Je jasněji o současných hodnotách naší společnosti nebo spíše o tápaní nad nimi.
  maminka.jpg Připusťme (alespoň o Adventu), že svět je dobré místo k žití. Uvědomme si, co všechno máme a jak málo si uvědomujeme, že to není samozřejmé – někdo nám to kdysi vybojoval, někdo se obětoval, abychom to i my měli. Jsme správcové. Neseme pochodeň života a ochraňujeme ji pro naše potomky, kteří ji převezmou. 
   Spěje svět ke zkáze? To záleží na úhlu pohledu a na tom, jak se budeme snažit budovat něco jiného. Krásný advent Vám všem.