Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemusí pršet, ale mělo by...

12. 8. 2015

Lumír Šarman, 30. července 2015

Porovnejme dvě čísla: 32 a 79. První údaj reprezentuje množství dešťových reka.jpgsrážek za letošní červenec, druhý připomíná, že loni pršelo podstatně více. Červenec dlouhodobě patří k nejdeštivějším měsícům roku.
    Mám rád jednoduchá přirovnání. Normální konev na zalévání má, řekněme, objem, který pojme deset litrů vody. Když bychom touto konví kropili čtverec o rozměrech 1 x 1 metr a spotřebovali všechnu vodu, odpovídalo by to dešti vydatnosti 10 milimetrů. Tento údaj používají meteorologové.
   Za letošní červenec vylil „nebeský zahradník“ na každý metr čtvereční našich zahrad a polí zhruba o pět desetilitrových konví méně než vloni. Za to nám přidal horkých dní. Těch s maximem teploty nad 30 stupňů bylo už patnáct, což je srovnatelné s rokem 2010. Před pěti lety ale v červenci napršelo skoro devadesát milimetrů…
   Máme sucho, to je očividné. Nezbývá, než se spolehnout na matku Přírodu v tom, že ví, co dělá. My lidé ji poslední roky hodně zlobíme a zasloužili bychom spíše za uši. Jenže zbytek všeho živého je v tom nevinně. Alespoň pro ně by zapršet mohlo a mělo.  

PS: bouřka ve středu večer přinesla 5 milimetrů srážek.