Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejkratší den, nejdelší noc

31. 12. 2015

Lumír Šarman 22. prosince 2015

Včerejší den (doba, kdy je slunce nad obzorem a je světlo) máme spojený se souslovím - nejkratší v roce. Všichni si ze školy pamatujeme, že 21. prosince dochází k tak zvanému Zimnímu slunovratu. Vzhledem k nám, obyvatelům severní polokoule, je slunce nejdál na jih. Na Severním pólu se ani neukáže, probíhá tam polární noc. Obyvatelé severních zemí tak mají na Vánoce „zhasnuto“. Úplně opačně je tomu na pólu jižním. Tam panuje polární den a slunce nezapadá.
   Od dětství jsem rád přemýšlel nad tím, jak se den o Vánocích začíná pomalinku prodlužovat. Dodnes mám rád říkanku:

„Na boží narození, o bleší převalení.
Na nový rok, o slepičí krok.
Na Tři krále, o krok dále.
Na Hromnice o hodinu více.“

   Co říkají astronomická data na tuhle lidovou moudrost? Nejkratší den panuje planeta.jpgdéle než jenom 21. prosince. Je tomu tak po celé období od 18. do 25. prosince a jeho délka činí osm hodin a třináct minut. Boží narození je 25. prosince a den je tedy stejně krátký jako o Zimním slunovratu. K blešímu převalení dojde o den později, na sv. Štěpána, a má hodnotu plus jedna minuta. Na nový rok už je přírůstek celých pět minut. Na tři krále (6. ledna) je světlo o třináct minut déle a na Hromnice (2. února) o hodinu a čtvrt. Staletá moudrost tedy obstojí i ve světle přesných astronomických dat.
   Prodlužující se den má svou symbolickou hodnotu. Začínáme se blížit k jaru a létu. Nastává čas nového budování, nových startů. Máme šanci zapomenout, udělat čáru za vším, co se nepovedlo. Ještě to bude nějakou dobu trvat a dá to práci, ale světlo na konci tunelu se rozsvěcuje.
 Krásné Vánoce vám všem.