Jdi na obsah Jdi na menu
 


Má smysl takto prohrnovat? Není to plýtvání?

23. 2. 2015

Lumír Šarman, 10. února

Poslední dny vládla paní zima a připomněla nám, že má k dispozici tři zdatné pomocníky: mráz, vítr a sníh. Posledně snowplow_tebbestrup_dk.jpgzmíněný svou práci poslední dobou v našem kraji zanedbává – asi si oblíbil jiné destinace. Například jindy velmi teplou slovenskou Bratislavu. Když jsem tam minulý týden přijel, nemohl jsem uvěřit svým očím. Několik desítek centimetrů vysoké bariéry lemovaly ulice. Kolem parkovišť byly ještě vyšší. Dalo se tedy pochopit, proč zodpovědní lidé rozhodli o tom, že je třeba sníh na nejexponovanějších místech odklidit.
   O to větší překvapení jsem zažil – předpokládám, že se to stalo i dalším z vás – když v pondělí ráno zahučel pod našimi okny mohutný městský traktor o výkonu půldruhé stovky (sic!) koní, vyzbrojený radlicí. Za volantem seděl odhodlaný řidič Martin Němec. Úkol zněl – vypořádat se se sněhovou kalamitou v podobě dvou, ano dvou centimetrů nového sněhu! Byla to, jak každý životem protřelý člověk jistě rád uzná, pro naše město opravdu závažná výzva vyžadující nejsilnější techniku a nejzkušenějšího pracovníka.
   Organizační složka města zodpovědná za tuto činnost teď díky mrazu a sněhovému poprašku nemá logicky příliš široké možnosti práce. To je pochopitelné. A pracovníky je třeba nějak zaměstnat. Jenže takhle využívat drahou techniku a dělat práci pro práci nedává smysl. Je to spíš směšné. Navíc paradoxní. Konec Nádražní ulice, kde bydlím, a který je svou kvalitou nejhorší v Lomnici - spolu s koncem ulice Sochorovy - je posetý různě velikými a hlubokými rigoly. Některé už mají přes deset centimetrů hloubky. Ani se neptám tlumičů našeho auta, jak se jim po naší ulici jezdí a už vůbec si nedovolím zajet se stejným vozem na Nové město, abych nezaslechl uštěpačné řeči o tom, že je vidět kde bydlí zastupitelé a kde ne.
Rekonstrukce kanalizace byla v naší části ulice dokončena v roce 2003. Letos to bude dvanáct let. Přepočteno na volební období to vychází na tři. Od doby zahrnutí výkopů jsme si společně se sousedy občas povrch vyspravovali sami, v posledních dvou letech docela fungovaly Služby města. V loňském předvolebním boji už na povrch nějaké Nádražní, kde žije jen ke dvěma desítkám obyvatel, nikdo nemyslel. Jestli to teď radnice chce zachránit tím, že do rigolů nahrne trochu sněhu, která spadne z nebe, měla by si uvědomit, že nás čekají dny s teplotou nad nulou, kdy sníh roztaje.
Mám prosbu za všechny obyvatele ulic, které svým povrchem připomínají polní cestu:
    „Milé vedení města. Pokud napadne méně než deset centimetrů sněhu, prosím neprohrnujte u nás. Umíme chodit, máme auta a sníh si aspoň zajezdíme do rigolů naší ulice, čímž vznikne na chvíli rovný povrch. Ušetřené peníze nám pak vraťte tím, že na jaře přivezete trochu drtě a zasypete rigoly na ulici, na kterou víc jak deset let vedení města kašle. Bude na to stačit malý traktůrek o výkonu několika koní s kárkou a jeden pracovník. Navíc nebudete v podezření, že o ulice, kde sami bydlíte, pečujte, a o ostatní ne.“       

(Obrázek : "Snowplow Tebbestrup dk". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons)

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář