Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lomnické listy – proměna k lepšímu?

22. 10. 2015

Lumír Šarman, 8. října 2015

Vydávání městského zpravodaje má v Lomnici už zhruba dvacetiletou ll-x002.jpgnepřetržitou historii. Možná si ještě vzpomenete na první tiskovinu, kterou v první polovině devadesátých let minulého století vytvořil ve svém počítači Michal Doktor, a její výroba probíhala takříkajíc na koleně na městském úřadu. V posledních několika volebních obdobích se Lomnické listy staly dílem informačním a dílem politickým periodikem. Kromě většinou kusých informací o dění, plánech a projektech města se na jeho stránkách objevovaly stylizované rozhovory se starostou a texty dalších činovníků města, z nichž bylo cítit, že často vznikají z důvodu nedostatku jiných příspěvků. Čtenář Lomnických listů mohl také ke své nelibosti zaznamenat různá období, kdy v nich vlastně nic nebylo a většinu obsahu tvořily fotografie a opsané staré kroniky. Samostatnou kapitolou bylo minulé volební období, kdy radnici ovládla Sociální demokracie. Městský zpravodaj byl asi nejpolitičtější za celou svou historii. Všichni obyvatelé ho navíc dostávali zdarma do svých schránek.
   Po posledních komunálních volbách udělala současná radnice dvě zásadní změny. Za prvé zrušila bezplatnou distribuci LL do všech domácností. To je mírně diskutabilní krok. Nevíme, kolik lidí, kteří si papírové vydání nekoupí, aktivně využije jiných možností jak informace o dění ve svém městě získat a kolik lidí to prostě nebude řešit a aktuální zprávy tudíž nezíská. Je v zájmu každého demokratického vedení, aby občané měli všechny důležité informace k dispozici. Nejde o náklad, ale o investici. Věřím, že lomnická radnice své rozhodnutí včas vyhodnotí podle vývoje počtu prodaných výtisků a návštěv oficiálních webových stránek města a případně se k bezplatné distribuci vrátí.
   Druhou zásadnější změnou bylo „vyčištění“ městského zpravodaje od všeho politického. Zůstaly jen věcné informace a zpravodajství. Na první pohled jde o změnu k lepšímu. Při úrovni rozdělení městečka na různé tábory před posledními volbami šlo o logický krok, který situaci určitě zklidnil. Podíl informací z městského úřadu je však stále až příliš malý. Příklad: dvě jednání rady města popisují v aktuálním čísle pouhé tři odstavečky. A to přitom dva ze zmíněných bodů určitě mnoho občanů detailněji zajímají: spor se společností SYNOT o umístění automatů a vznik nového městského víceúčelového sálu.  
   Samostatnou otázkou je, jak chtějí představitelé města uchopit komunikaci s těmi občany, kteří nechodí na zastupitelstvo (drtivá většina) a nemají dost jiných příležitostí debatovat s nimi. I když určitě platí úsloví, že za každého mluví jeho práce, nějakou formou by politici své občany pravidelně oslovovat měli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lomnické listy

(Veronika Bunešová, 8. 1. 2021 11:02)

Máte moc hezké lomnické listy.