Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak je dobré vytahovat paty. Krátké zamyšlení o prospěšnosti cestování.

10. 2. 2015

Lumír Šarman, 19. ledna 2015

Období Vánoc i konce roku se zdá být vzdálené víc, než tomu skutečně je. Naplno jsme začali prožívat rok 2015 a jeho cesta.jpgprvní měsíc máme ze dvou třetin už za sebou. Minulý týden, když jsem vyrazil na své pracovní cesty, uvědomil jsem si, jak je prospěšné občas vytáhnout paty z místa, kde celý rok žijeme.
   Člověk je tvor, který si podobně jako jiní příslušníci živočišně říše, vytváří své stereotypy – zaběhané postupy. O podobných věcech přemýšlíme podobným způsobem. O lidech si uděláme názor za prvních pár vteřin a pak ho většinou neměníme, i když uplyne několik let. Náš život jako železnou vestu tvoří - oblékají naše zvyky – pravidelné rituály. Všiml si toho už Aristoteles, když prohlásil: „Jsme to, co opakovaně činíme.“ Psychologové změřili, že až osm desetin našeho bdělého času jedeme v zaběhnutých kolejích našich stereotypů. Co to znamená? Že nijak zvlášť nepřemýšlíme nad tím, co a jak děláme a říkáme. Nepozastavujeme se nad tím, jak krásnou chvíli třeba zrovna prožíváme. Nevnímáme, jak zajímavou zkušenost nám život postavil do cesty. Nevšimneme si náznaku, který nám nabízí zajímavou možnost rozvoje. Hlavní je být výkonní a stihnout toho za den co nejvíc. Rychleji a rychleji. Večer pak padnout do postele a ráno znovu. Ze života se snadno může stát šmouha rozmazaných zkušeností, které všechny splývají v jednu monotónní a otupující cestu od narození ke konci.
   Jedním z dobrých způsobů jak vykročit ze svých stereotypů je cestování. Změna prostředí rovná se nemožnost použít všechny zaběhané rituály prostředí domácího a zkoušení jiných. Znamená to objevovat život z jiné perspektivy a tím pádem mít možnost si všimnout, jak zajímavý je. Cestujme proto, kdykoliv to jde. Na případnou námitku, že každý cestovat nemůže, odpovídám: ale ano, stačí si otevřít dobrou knihu a přemýšlet o tom, co je v ní napsáno. Nebo cestovat tehdy, když člověk, se kterým diskutujete, zastává odlišný názor než vy. Vydejte se za ním do jeho světa. Třeba Vás překvapí, jak zajímavý je. Tak šťastnou cestu ze zaběhaných kolejí, přátelé.