Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropa a Islám: přátelství nebo válka?

11. 4. 2015

Dominik Šarman, Gymnázium Třeboň, 29. března 2015

Z pracovních důvodů jsem Islám v nedávné době intenzivně a troufám si tvrdit, že i velmi dopodrobna studoval a vyvodil jsem si na základě těchto poznatků několik, pro mě zajímavých a důležitých, závěrů. Získal jsem dojem, že v dnešní době dochází k míšení nemísitelných témat. Mnozí ortodoxní odpůrci tohoto původně mírumilovného náboženství a životního stylu zaměňují samotnou víru s muslimskou komunitou. Ani tu samozřejmě nemůžeme generalizovat, jen jejich malá menšina stojí za tím, co je v dnešní době tak do očí bijící.
   Obávám se, že každá, takto světově významná filozofie jako je Islám, může mekka.jpgbýt zneužita, záleží jen na lidech, kterým se dostane do „rukou“. Komplexní náboženství vždy dávalo a bude dávat příležitost schovávat za něj vedlejší úmysly některých jedinců.  Přál bych si proto, aby nedocházelo k obviňování samotného Islámu, nýbrž lidí, kteří dnešní konflikty ve světě způsobují. Už jen proto, že teroristické chování islamistických radikálů není vůbec v souladu s původním učením této víry.
   Což ale zároveň ukazuje na podle mého nejzásadnější problém této otázky, který nám zároveň brání, se efektivně potenciálnímu nebezpečí bránit, jelikož nedokážeme určit, kdo za tím vším stojí a na co či na koho bychom tedy měli cílit.
   Netroufám si začít s hledáním odpovědí na otázky, kterými se jiní zabývají již dlouho a jsou k tomu jistě kompetentnější. Jen bych rád vyjádřil svůj názor a osobní návod na první krok k nalezení společného smíru, čímž dle mého je oddělení těchto dvou zdánlivě totožných témat, jimiž jsou na jedné straně Islám a na té druhé muslimové.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář