Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doba plastová

29. 6. 2015

Lumír Šarman, 4. května 2015

Jaro je v plném proudu. Tráva vyrazila ze startovních bloků a my, majitelé trávníků ji stíháme s našimi sekačkami. Stromy rozkvétají, teplota vzduch roste až k letním výšinám a našinec, unavený a vyčerpaný dlouhou zimou, jaro lačně hltá plnými ústy, až se zalyká. No a pak to přijde. Jdete kolem Peřinky, užíváte si to – voda, stromy, ptáci a tak a najednou juk! Plastová láhev doplněná prázdným pytlíkem od chipsů valící se u lavičky. Estetický požitek rázem klesá, ale vy se brzy zotavíte. Vytěsníte nepříjemný vjem.  Snažíte si to (jaro) opět užít, střihnete to kolem Miletínského potoka a těšíte se na malý splav. Bum! V náplavě přírodního materiálu zachyceného velkou větví trůní plastová vanička – asi od rajčat. Máš už nejlepší dny za sebou a podle toho vypadá. Zase zásah pro vaši citlivou duši estéta. Když pak na cestě k Novému městu potkáte v trávě další nechutně nepřírodní pytlík od něčeho slaného v doprovodu pěti zmačkaných obalů od bonbónů, chce se vám nadávat.
   Člověk od nepaměti využíval prostředí, ve kterém žil. V posledních sto letech 800px-water_pollution_with_trash_disposal_of_waste_at_the_garbage_beach.jpgto nabralo na zběsilosti. Dominujeme planetě a k čertu s tím, co to s ní dělá. Po nás potopa. Já vím, že jste to už mnohokrát slyšeli a mnohokrát nad tím mávli rukou. V Tichém oceánu plave taková masa plastu, že už vytvořila další světadíl. Spočítali jste někdy počet plastových obalů, které donesete domů z jednoho nákupu? Vlastně všechno je dnes baleno v plastu. To bude jednou jízda, až dojde ropa… Snad nás to alespoň dovede k technologiím – tak si ti alespoň představuji, když nechci být pesimistický – kdy budeme bagrovat staré skládky a zpracovávat to, co tam nyní bezmyšlenkovitě vyhazujeme.
   Mám pro nás návrh. Zkusme nad používáním plastů jenom trochu víc přemýšlet. Dejme přednost recyklovatelným a místo do popelnice je po použití vozme do kontejnerů na plast. Neberme si na všechno hned novou tašku z igelitu a omezme mikroténové pytlíky, alespoň trochu. Buďme o trošku zodpovědnější.  Na procházkách nás pak tak často nevyruší nechutné zbytky použitých obalů, které se rozloží teprve za sto let.

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář